Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PMYO ALIMI / PMYO En Düşük Kaç Puanla Aldı!
pmyo-en-dusuk-puan

PMYO En Düşük Kaç Puanla Aldı!

Polis Okulu Puanları

Polis meslek yüksek okulları yazılı sınavlarının kaldırılarak yerine getirilen 3 aşamalı sınav ve mülakat sisteminin ardından adaylar hangi sınavdan kaç puan alırsam polis meslek yüksek okulları sınavlarını kazanabilirim diye sormaktadırlar. Bu sınav sistemi içerisinde ilk aşamayı ve ikinci aşamayı geçemeyen adaylar zaten direkt olarak elenmektedirler.

PMYO Puan Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Eski adı ile Polis Okulu ve yeni tasnife göre Polis meslek yüksek okulları (PMYO) alımlarında adaylar için temel yeterlilik testi (TYT) puanının %25′ i, fiziki yeterlilik testi puanının %25′ i ve mülakat sınavının %50 si alınarak genel toplam puan adayların polis meslek yüksek okulu yeterlilik puanını vermektedir.

Polis meslek yüksek okulu için ilk aşama olan geçtiğimiz yıllardaki yükseköğretime geçiş sınavı bu sene ki yeni düzenlemeler ile temel yeterlilik testi yani TYT olarak isimlendirilmiştir. Bu sınav polis meslek yüksek okullarına adayların başvuru yapıp yapamayacaklarının belirleneceği temel baraj sınavıdır. Polis akademisi temel yeterlilik testi açıklandıktan sonra polis meslek yüksek okullarına adayların başvuru yapabilecekleri taban baraj puanını belirleyerek buna göre adayların başvurularını almaktadır.

Başvurularını yapan adaylar için 2. aşama ise fiziki yeterlilik sınavıdır. Burada adaylara fiziki yeterlilik için bir parkur hazırlanır ve adayların bu parkurda başarılı olmaları istenir. 2018 fiziki yeterlilik parkuruna 2018 PMYO Parkuru isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Fiziki yeterlilik parkurunu başarı ile geçen adaylar ise son aşama en önemli aşama olan mülakat sınavlarıdır. Mülakat sınavları ile ilgili tüm detaylara Polislik Mülakatları yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Tüm bu aşamaları başarı ile geçen adaylar için aldıkları puanların yüzdeleri yukarıdaki şekilde hesaplanır. Örnek verecek olursak arkadaşlar adayımızın puanları şu şekilde olsun:
TYT Puanı 280
Fiziki Yeterlilik Puanı 100
Mülakat Puanı 80

Bu şekilde puanı olan polis okulu adayı, polis meslek yüksek okulu giriş yeterlilik puanı olan TYT puanının %25′ i 70, fiziki yeterlilik puanımızın %25’i olan 25 ve mülakat puanımızın %50’si 40 toplam puanı adayımızın 70+25+40= 135 puanı olacaktır ve tüm adayların puanları bu şekilde hesaplanarak sıralama yapılacaktır.

PMYO En Düşük Kaç Puanla Kazanılır?

Polis okulu girişleri için 2018 yılı polis meslek yüksek okulu girişi için en düşük kaç puanla kazanılacağı her sene girenlerin ortalaması ve polis okul alım ilanı esnasında yapılan ilana göre değişecektir arkadaşlar. Çünkü polis meslek yüksek okulları için adaylar 3 aşamalı sınav ile alınıyor ve her sene polis okulu girişi için başvuran adayların puanları yaptıkları toplam dereceler ile istatistiksel olarak çan eğrisine girerek bilimsel veriler ışığında değişerek hesaplama güncelleniyor.

2018 yılı için polis okulu ve polis meslek yüksek okulu adaylarından birinin yapmış olduğu resmi başvurusuna cevaben açıklanan en düşük erkek ve bayan puanı şu şekildedir:

En Yüksek ve En Düşük Asıl Erkek Aday Puanları: 169.0943975 – 136.5534025 şeklindedir.

En Yüksek ve En Düşük Asıl Bayan Aday Puanları: 163.2417825 – 139.6570225 şeklindedir.

Yukarıdaki puanlar tamamen geçen seneye aittir arkadaşlar her yıl olduğu gibi 2018 yılı için durum ne ise 2019 yılı içinde güncellenerek yeni polis okulu puanları açıklanacaktır bu konuda farklı paylaşım ve görüşlere itibar etmeyerek bugünden 2019 yılı polis okulu puanları ne olacak konusunu resmi açıklama olmadan fazlaca dert edinmeden çalışmalarınıza tam hız devam edin arkadaşlar.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!