Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / POMEM ALIMI / 21. Dönem POMEM Mülakat Soruları!
pomem-ani

21. Dönem POMEM Mülakat Soruları!

Polis meslek eğitim merkezlerine yapılacak olan 13 bin polis adayı için bildiğiniz üzere geçtiğimiz pazartesi günü mülakatlar başlamıştı. Mülakatlara giren adayların neler yaşadıklarını, mülakatta hangi soruların çıktığını kendimizce elimizden geldiğince sizler için toparladık ve sizlerle paylaşma gereği duyduk arkadaşlar.

21. Dönem Pomem Mülakat Anıları!
21. dönem polis meslek eğitim merkezi mülakat sınavlarına giren arkadaşlarımıza tavsiyemiz mülakat esnasında oldukça sakin olmanız ve eğer ki çıkan soruyu bilemiyorsanız şuanda anımsayamadım efendim şeklinde cevap verebilirsiniz. Zaten orada size o cevaptan sonra farklı sorular sorarak sizin heyecanınızın geçmesini isteyeceklerdir. Şimdi gelelim mülakat anılarına.

– Elazığ da Erkek Aday;
1.2.2018 saat 1 de iceri girdik mulkat yeri konferens soalonu iceri adim atar atmaz kos diyorlar 25 m bi mesafe selam hem ver yoksa karr cek diyorlar slm vermeden ben verir vermez kagit cek dddi soru numarasini ve soruyu oku cvpla dedi 409_polis kadina siddeti engelliyebilirmi dedi aciklayiniz?
engeller dedim kadinalra eğitimler verilerek seminerler duzrnlerek toplum destekli polisler rollerini artirarak dedim.Bitti mi dedi evet dedim (sesim titriyordu hatta bacaklarim bile) hangi uniden mezun oldun dedi soyledim biraz hizli soyledim bana bilgilerim onumuzde zaten soru sormamiz seni konusturmak dedi ben bu sefer sakin dille uniyi ve bolumi soyledim kac yılında mezun oldugumu sordu soyledim.sonra afrinde ne oluyor dedi.Baris harekati dedim suriyeli kardeslerimizin tekrar ulkelerine dönmesi icin yaptigimiz bir operasyon dedim.Kime karsi yapiyoruz dedi bende PKK VE PYD dedim.ÖSO nedir dedi.Ozgur suriye ordusu dddim hatta gecenlerse c.baskanimiz bunlari KUVAYI MILLIYE BIRLIKLERINE benzetti kendi bölgelerini korumak icin kurulmus bi birlik dedim.Yasal mi dddi degil dedim cunku kuvayi milliye birligide yasal degildedim.Baban ne is yapiyor dedi soyledim. son alarak neden polis olmak istiyorsun dediler bende fizigim karakterim ve dusunce yapim bu meslege uygun ayrica bende sizler gibi ulkeme hizmet etmek icin elimitasin altina koymak istiyorum dedim sonra senin bi sorun varmi dedi yok efendim dedim sonra cermik e (memleketim) selam soyle dedi aleykum selam dedim.tamam cikabilirsin dedi ve daha selam vermeden kos kos diye soylediler kosup ciktim.

– Polis Akademisi Bayan Aday;

Gölbaşı Polis Akademisi Saat 8:00… Kapıyı çaldım. İçeri girdim.Baş selamı verdim. İşaretli bölgeye geçtim. İsim, soyisim memleket,üniversite, bölüm söyledim. Neden polislik dedi. Fiziksel, bedensel, mantıksal ve ruhsal olarak kendime uygun görüyorum dedim. Zaten bir polis gibi gelmişsin dediler.Hatta muhattabım olan kişi diğer üyelere dönüp “Değil mi? ” dedi o cümleden sonra. Zarf çektim. Kültürel yayılma nedir? Yorum yaptım 2-3 cümle. Ailende polis var mı dedi. Hayır efendim ilk olmak istiyorum dedim. Peki çıkabilirsin dedi. Geri geri geldim durdum kapıda baş selamı verdim dışarı çıktım.

– Bilecik Pomem Bayan Aday;

Bilecik pomemde girdim mülakata sabah 8 de almaya başladılar içeri mülakatım 9.30 gibi başladı içeri girdim baş selamı verdim kendimi tanıttım biraz heyecanlısın sen dedi sadece bir kişi konuştu benimle diğerleri hiç konuşmadı sonra kart çek dedi çektim biraz düşündüm anımsayamadım efendim dedim ortadaki müdür galiba sorusu olan var mı dedi yok dediler çıkabilirsin dedi çıktı heyecandan arkamı dönüp çıktım.

– Adile Sadullah Erkek Aday;

Kapıyı tıkladım girer girmez baş selamı verdim o sırada hoşgeldin dediler ismimle hitap edip.Okulumu işimi sordular daha sonra kart çektirdiler.Eski Türklerde Hükümdar görevleri nelerdir? Sorusu geldi cevabı biliyordum söyledim.Sonra müdür yanında ki komisyon üyesine soru sor bir tane dedi o da Tüzük nedir dedi onu da cevapladim bir daha sor dedi müdür.Nobel ödüllerini sordu onu da açıkladım.Ailende polis var mı dedi var efendim dedim tamamdir hakkinda hayirlisi olsun çıkabilirsin dediler ben efendim izninizle çıkmadan bir şey eklemek istiyorum diyince izin verdiler.Mesleği ne kadar çok sevdiğimi,bu uğurda mücadele ettiğimi vs bahsettim bunları size aktarmak istedim dedim ve onlarda tamam diyip hakkinda hayirlisi olsun dediler ve çıktım.Hepsinin gozlerinin içine baktim konuşurken hep göz temasi halinde oldum baş selami vs verdim.

– Polis Akademisi Bayan;

Kapıdan içeri sıra ile aldılar daha sonra hepimizi kantine götürdüler orada beklememiz icin. Giriş belgelerimizi topladılar, isim harf sırasına göre 10 kişi şeklinde çağırdılar. Orada ki polis kendimizi tanıtırken adımızı soyadimizi yaşımız nereli olduğumuz ve hangi okuldan mezun olduğunuzu ve bolumunuzu söylemeniz yeterli dedi. Sıra bana geldi kapıyı çalarak girdim baş selamı verdim. Ortadaki müdür tanıt kızım kendini dedi tanıttım , eşin ne iş yapıyor dedi söyledim. Eşin polis olmanı istiyor mu dedi evet efendim dedim. Yoksa git polis olda bi an önce senden kurtulayım mı diyor dedi?Hayır efendim sonuna kadar destekliyor beni ve polis olmamı çok istiyor dedim. Vay delikanlıya bak dedi tebessüm etti. Sonra kart çek dedi çektim. Sorum ithalat ve ihracat ile ilgili uzun bi soru idi içinde küreselleşme falan vardı bende biraz yorum yaptım cevapladım. Ek birşey sormadı, tamam kartı bırakıp çıkabilirsin dedi. Çıkarken kapıda baş selamı verdim çıktım.

– Arnavutköy Erkek;

Ben arnavutköy de mülakata girdim. Mülaktımı anlatayım size. İçeri girdim..Tanıt kendini dedi başka birisi. Kendimi tanıttım kısa ve öz şekilde. Kartına bak dedi. Baktım. Bakar bakmaz hemen başka bir bayan neden polis olmak istiyorsun dedi. Kendimce anlattım işte öncelikle hayata daha hızlı atılmak, benden beklentileri olan bir ailem, onlara bakmakla yükümlü olan bir ailem olduğu için ve de polis olmanın gerekli şartlatı olan sabırlı güler yüzlü araştırmacı gibi şartları taşıdığıma inandığım için polis olmak istiyorum dedim. Diğer bir komisyon görevlisi soru numaran kaç dedi. Bakmadan cevapladım 27 dedim. Komisyon başkanı da sorunu oku dedi. Ben yine bakmadan e devlet in amaçları nelerdir dedim. Komisyon başkanı biliyorsun değil mi cevabı dedi. Ben de evet dedim. Tamam çıkabilirsiniz dedi. Toplam 4 dk falan sürmüştür.

– Samsun Bayan;

Odaya girdim girer girmez ad soyad şehir yuksek sesle söyledim. gözler üzerimdeydi. Okul müdürü nerde kaldın nerde okudun diye sordu çok kısık bir sesle bende cevaplandırdım. okuduğum bölüm sanat tarihi olduğundan olsa gerek, sanat sanat içinmi toplum içinmi diye sordu, bende kişiye gore değişir diye cevap verdim. Sonra sana gore ne diye sordu bende sanat sanat içindir diye cevap verdim. peki kart çek dediler çektim soru numarası ve soruyu okudum. Soruyu bilseniz dahi o anda nutkunuz tutuluyor heycan yapmam diyen yalan söyler. Soru enerji kaynakları kullanımı vs onla ilgili bir soruydu. Bende soruya bilmiyorum vs demedim. Bu sorunun formalite olduğunu önemli olanını kendimizi ifade etmek ve öz güvenimizin olduğunu göstermek olduğunu söyledim. İzin verirseniz Sizlere neden polis olmak istediğimi anlatmak istiyorum dedim. Saolsun izin verdiler ama kısa olsun dediler bekleyenler olduğu için. Tamam dedim başladım tüm samimiyetimle kendime olan güvenimle anlatmaya. İçimi döktüm o an üzerimden öyle bir yük kalktı ki anlatamam. Ben oraya sadece 1 dakika içinde soruyu cevapla çık için gelmedim ben polis olmak için geldim dedim. yıllarca bu anı beklemişim ne derlerse desinler ben içimi dökücektim ve yaptım. Özgüvenimi sabrımı samimiyetini onlara aktardım gerisi nasip dedim çıktım. Ben böyle birşey yaparak en azından vicdanımı rahatlattim yıllardır içimde beklettigim cümleleri en güzel şekilde samimi doğal bir şekilde söylemeye çalıştım

22. dönem polis meslek eğitim merkezi fiziki yeterlilik parkuruna 22. Dönem POMEM Parkuru yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

1 Soru Var!

  1. 23. dönem POMEM sorularını nereden satın alabilirim internette bulamadım temin yerleri nerelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!