Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PMYO ALIMI / Açık Lise Mezunu Polis Olabilir mi?

Açık Lise Mezunu Polis Olabilir mi?

Açık lise mezunlarına polislik yolu açık mı?

Açık lise mezunluğu polis okuluna girmek için bir engel oluşturmaz haliyle açık lise veya temel lise hangisinden başarılı bir şekilde mezun olanların polis mesleki eğitim hakkı mevcuttur. Başvuru şartları için gerekli olan lise mezuniyet şartı sağlanmış kabul edilir. Ancak eksik kredi veya tamamlanmamış eğitim elbette mezuniyet şartı gerçekleşmediği için başvuru mümkün olmayacaktır.

Yurt dışında lise mezunu olanlar polis olabilir mi?

Yurt dışında lise okuyup Türkiye’ de polis meslek okuluna kayıt yaptırmak isteyenlerin muhakkak mezun oldukları okulların Türkiye içinde denkliklerini saydırmaları gerekir. Denkliklerini saydırdıkları diplomalarını MEB Talim Terbiye Beşevler Yerleşkesi içinde tescil ettirdikten sonra bu belgeleri ile Türkiye içinde lise mezuniyeti gerektiren başvurularda kullanmaları mümkün olacaktır. Bu işlem için noter onaylı tercümesi yapılmış diploma tescil belgesi ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Hangi ülkelerin lise diplomaları Türkiye’de denklik için uygundur denilirse Avrupa Birliğine tabi Almanya, Avusturya, Fransa gibi ülkeler ile Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada liselerinden mezunların da lise mezuniyet belgeleri kolaylıkla ülkemizde denklik alır. Arap ülkelerinin lise ve dengi okulları, Çin, Kore ve Japonya gibi farklı bir alfabe ile eğitim veren ülkelerin lise mezuniyet belgelerinin denklik sorunu olabileceği aşikardır. Ancak konu MEB Talim Terbiye Genel Müdürülüğü bünyesinde ki muhakkik komisyon ve bilirkişiler tarafından incelenerek denklik işlemi düzenlenir. Denklik için yeterli evrak veya ders kredisi tamamlanmamış ise denklik için bir müddet Türkiye içinde bir lise,açık lise veya dengi okulda ilgili kredileri tamamlamak için ek eğitim süresi gerekebilir.

Hangi lise mezunları polis okuluna başvurabilir.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!