Cuma , Temmuz 10 2020
askerde-polislik

Askerdeyken Polislik Sınavlarına Girme Kaldırıldı!

Polis okulları sınavlarına girmek isteyen ve askerlik ile ilgili tecil ve askerde olma durumları ile ilgili ilk sorunlar askerliğin polise kalkması ile birlikte ortaya çıkmıştı arkadaşlar. Geçtiğimiz alımlarda yine askerde iken polislik sınavına girebilme durumları olabiliyordu ancak bu durum son alımlarda tamamen değişmiş durumda peki askerde iken polislik sınavlarına girilebilir mi aşağıda sizlere bunu açıklayacağız.

Askerde Polislik Sınavlarına Girilir mi?
Geçtiğimiz yıllar içerisinde alımı yapılan polis meslek eğitim merkezi, polis amirleri eğitim merkezi ve polis meslek yüksek okulları sınavlarına girecek adaylar için silah altına dahi alınmış olsalar askerliklerini yaparlarken mülakat ve fiziki yeterlilik sınavlarına girilmesi için izin verilmekteydi. Bu durumla ilgili geçtiğimiz seneye kadar herhangi bir sorun yoktu hatta askerde iken polis meslek yüksek okulu, polis meslek eğitim merkezi ve polis amirleri eğitim merkezleri sınavlarını kazanan adaylar askerlikle ilişikleri kesilerek terhis ediliyorlardı. Bu durum ne yazık ki polis özel harekat alımları ile ilgili olarak milli savunma bakanlığının askerde olan adayları terhis etmemesi nedeniyle iptal olmuş oldu ve askerde olan adaylar askerliklerinin bitiminin ardından hak kaybı olmaksızın polis meslek eğitim merkezine tekrar yerleştirme yapıldı.

Yazımızda yukarıda bahsettiğimiz gibi arkadaşlar şuanda askerde silah altında olan ve polis olmak isteyen adaylar ne yazık ki silah altında oldukları için mülakata alınmadılar. Bunun nedeni de silah altındaki adayların sınavları kazansalar dahi terhis olamamalarıydı. Bu nedenle arkadaşlar sizlerde tecil ve askerlik durumlarınızı polis olmak istiyorsanız bu duruma göre ayarlayınız ve sonrasında mağdur olmayın.

Güncelleme: Son durum olarak arkadaşlar yeni duyurusu yapılan 22. Dönem Pomem Başvurularında aranan şartlara şöyle bir düzenleme getirildi.

Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

Son durum budur arkadaşlar adaylar kendilerini buna göre ayarlarsa daha uygun olacaktır.

 

İlginizi Çekebilir!

faca-polislik

Faça İzi Polis Olmaya Engel mi?

Polislikle ilgili olarak faça izine dair bir çok soru tarafımıza yönlendirilmekte. Faça izlerinin polisliğe engel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir