Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PAEM ALIMI / Bakire Olmamak Polisliğe Engel mi ?
bakirelik-polislik

Bakire Olmamak Polisliğe Engel mi ?

Bakire Olmayan Polis olabilir mi?

Emniyet genel müdürlüğüne polis memuru ve polis amiri ihtiyacını karşılayan kurumlar olan polis meslek yüksek okulu, polis meslek eğitim merkezi ve polis amirleri eğitim merkezlerine girmek isteyen adayların sürekli olarak elimizden geldiğince sorularına cevap bulmaya çalışmaktayız.

Sorularınız için SORU-CEVAP alanımızı kullanarak sizlerde hızla cevap bulabilirsiniz.

Bakire Olmamak Polis alımı başvurularına engel mi?

Polis okulları sınavlarına hazırlanan bazı bayan polis adaylarının utanarak ve sıkılarak sordukları sorulardan bir tanesi de bakire olmamanın polis olmaya engel olup olmadığıdır. Bu konuda bayan adaylar ne kadar utana sıkıla bu soruyu soruyorlar ise bizlerde bu soruyu cevaplarken utanarak cevaplıyoruz. Bakirelik konusu ülkemizde oldukça önemli bir konu olarak görüldüğü için bayan polis adayı arkadaşlarımız da bu konuyu kendilerine dert edinmektedirler.

Peki bakirelik konusu polislik açısından önemli mi? Bakire değilsem polis olamaz mıyım? gelin bu soruların cevabına aşağıda değinelim.

Polislik açısından bakireliğin herhangi bir ön muayene veya testi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Polis olmak isteyen kişilere böyle bir bekaret muayenesi gibi bir  uygulaması insan onuru ve kabul edilen Helsinki insan hakları beyannamesine göre sorulamaz ve araştırılamaz ve bekaret muayenesi ile tespit yoluna gidilemez arkadaşlar. Yani bakirelik, cinsel tercih ve yönelim  durumu bayan ve bay polis adayı arkadaşlarımız için kesinlikle kafalarına takmamaları gereken bir konudur. Bu durum tamamen kişinin özel yaşam ve kişisel tercihi olan bir durumdur. Ancak buradaki durum polis alım şartlarında belirtildiği şekilde bir suç fiiline iştirak veya yardım ve yataklık gibi aşağıda ifade edilen durumlar da değişir.

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

Buradaki durumlara ile ilintili veya iltisaklı bir durumunuz vara bu durumda yapılacak adli sicili ve güvenlik soruşturması esnasında durumun ortaya çıkması halinde  söz konusu fiil ve durum polis olmanıza engel teşkil eder.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!