Perşembe , Kasım 26 2020

Bedelli Askerlik Ücretleri Belli Oldu

2020 yılına ait bedelli askerlik tutarları yapılan açıklamalar ile netlik kazandı. Aylık katsayı değişikliği ile bedelli askerlik fiyatı 37.070 TL olarak belirlendi. Döviz ile bedelli askerlik fiyatı ise 5563 Euro oldu. Yapılan fiyat güncellemesini Bütçe ve Mali Hizmetler Genel Müdürlüğü açıkladı. Müdürlük tarafından yapılan duyuruya göre bedelli askerler 21 gün eğitim alacak. Eğitim başlamadan önce ilgili tutar verilen banka hesaplarına yatırılmalıdır. Dövizle askerlik yapmak isteyenlerin ise 5563 Euro’yu gözden çıkarmaları gerekecek.
Katsayının Artması Dikkat Çekti
Bedelli askerlik ücretleri hesaplanırken dikkate alınan en önemli unsur katsayıdır. Ocak ve Haziran döneminde katsayı 0.146061 iken Temmuz, Aralık döneminde bu sayı 0.154461’e yükseldi. Bu sebeple Ocak ve Haziran döneminde bedelli askerlik fiyatı 35.054 TL iken bu dönem 37.070 TL oldu. Dövizle askerlik fiyatı ise Ocak/Haziran döneminde 5261 Euro olarak belirlenmişti. Bu dönem ise 5563 Euro oldu.
Bedelli Askerlik Nedir?
Bedelli askerlik, Türkiye’de eski zamanlardan beri yapılan uygulamadır. Bu uygulama zorunlu askerliğe alternatif olarak oluşturulmuştur. Zorunlu askerliğe alternatif olarak askerlik süresinin kısalması ve bunun karşılığında belli bir miktarda bedel ödenmesidir. Uygulamanın mantığı ordunun ve devletin maddi ihtiyaçlarını karşılaması ve bireylerin işlerini aksatmamasına dayanmaktadır.
Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Bedelli askerlik başvurusu için sahip olmanız gereken tek şey bir e devlet hesabıdır. Eğer bir hesabınız varsa bedelli askerlik başvurusunu e-devlet resmi sitesi üzerinden yapabilirsiniz. E devlete girip askerlik işlemleri bölümüne geldikten sonra sizden bir onay istenecektir. Bu onay askerlik başvurusu yaptığınızın beyanıdır. Sonraki aşamaya geçtikten sonra tecil işleminizi iptal etmeniz gerekmektedir. Bedelli askerlik başvuruları için tecil işleminin iptal edilmesi gerekir. İptal işleminden sonra karşınıza ödeme detayları gelecektir. Ödeme işlemlerini de tamamladıktan sonra başvurunuzun onaylanmasını beklemelisiniz.

Hakkında Yetkili

İlginizi Çekebilir!

Metroloji uyardi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan son verilere göre hafta sonucunda çok sayıda ilde sağanak ve gök …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir