Pazar , Mart 25 2018
Duyurular
Ana Sayfa / POLİSLİK / Dövme Polis Olmaya Engel mi?
dovmesi-olan-polis-olabilirmi

Dövme Polis Olmaya Engel mi?

Dövme vücuda yapılan kalıcı veya geçici olarak vücudun herhangi bir yerine boyalarla yapılan sanata verilen isimdir. Günümüzde dövme yaptıranların sayısı da oldukça fazla olduğunu görmekteyiz ve bu dövmeyi zamanında yaptıranlar arasında da polis olmak isteyen bir çok aday bulunmaktadır. Hal böyle olunca dövmesi bulunan polis adayları dövmenin polisliğe engel olup olmadığı konusunda çokça sorular sormaktalar bizlerde dövme konusuna bu yazımızda değineceğiz.

Sağlık Şartlarına Göre Dövmesi Olanlar Polis Olabilir mi?
Polis adayları en son alımlar yapılana kadar vücudunun herhangi bir yerinde dövme olması durumunda ön sağlıkta elenmekteydi arkadaşlar. Şuanda ise 3 ocak 2018 tarihi itibari ile emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile bu duruma bir düzenleme getirildi. Mevcut düzenleme de peki neler var? Mevcut düzenleme de arkadaşlar şundan bahsedilmektedir. Polis adayları yazlık üniforma giydikleri zaman vücutlarında bulunan dövme eğer ki görünmüyorsa bu durum polis olmasına engel değildir. Yani arkadaşlar yazlık kıyafetlerden taşmayan veya görünmeyen dövmeler polisliğe engel olmaktan kalktı. Bu nedenle dövmenin polisliğe engel durumu sadece yazlık kıyafette görülüyorsa engeldir. Değişen sağlık şartları yönetmeliğinde bu durum şu şekilde açıklanmıştır;

– Yüzde ve eşgal bölgesinde dövme ve kalıcı uygulamalar, eşgal belirleyici lezyonlar.

– Yazlık üniforma giyildiğinde vücudun açık bölgelerinde kalan her türlü dövme ve benzeri kalıcı uygulamalar öğrenciliğe engeldir.

Yukarıda da görüldüğü üzere arkadaşlar sağlık şartları yönetmeliğinde 2 madde de dövme ile ilgili madde bulunmaktadır. Sizde sağlıkla ilgili kafanıza takılan sorularınıza Polis Sağlık Kurulu Hastalıkları ve Sağlık Şartları Yönetmeliği yazımızdan cevap bulabilirsiniz.

Dövme Sildirinler Polis Olabilir mi?
Dövme ile ilgili olarak diğer bir soru da dövme sildirmeyle ilgili gelmektedir arkadaşlar. Yukarıda artık yazlık kıyafet dışına taşmayan dövmelerin sorun olmaktan çıktığından bahsetmiştik. Peki yazlık kıyafette görünen bir dövmeniz var ve siz bunu sildirerek polis olmak istiyorsunuz bu durumda ne olacaktır. Bu durumda arkadaşlar iz kalmadıktan sonra dövmenizi sildirirseniz polis olmanıza herhangi bir engel teşkil etmeyecektir. Sildirme aşamasında iken bu durum engel olabilir arkadaşlar tavsiyemiz dövmenizi sildirdikten sonra polislik başvurusu yapınız.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

duz-taban-polis

Düz Tabanlar Polis Olabilir mi?

Düz tabanlık nedir ilk olarak buradan başlayarak polislik için düz tabanın engel olup olmadığına değineceğiz …

92 Sorular

 1. Öncelikle merhabalar omuzdaki faça izi PÖH olmaya engel midir?

  • Düzeltiyorum faça izleri engeldir yara izi ile karıştırmışız.

   • Façanın üstünde dövmen varsa birşey olmaz gibi geliyor umutsuzluga kapılma..Ne olacak façalı dövmeli olsun,önemli olan oraya gelme niyeti..Fetocularda faça dövme yoktu da ne oldu ?

     • 15 temmuz darbe girişimde Cumhurbaşkanımız dövmeliler,façalılar köprüye gelmesin demedi.Herkes kanıyla canıyla gitti oraya.Bu tip vatanı müdafa görevlerinde bulunmak isteyenlerin böyle saçma sapan şeylerle yiğit vatan evlatlarını eleyipte,torpillileri almaması gerek !

     • Bizimle alakalı bir durum değil bunlar maalesef.

 2. 10 sene önce akciger den ameliyat oldum şuan 15 cm ye yakın bi dikiş izim var ama iyiyim iyileştim polis olabilirmiyim

  • Sadece dikiş izi ise sorun olmayacaktır diye düşünüyorum ancak sağlık probleminiz devam ediyorsa sorun olur.

 3. Kulağımın arkasında gül dövmesi var çok büyük değil, köprücüğümde ise kar tanesi polis olmaya engel mi

 4. Sağ üst sırtta dovme var kartal dövmesi yazlık kıyafet de görünmüyor sorun teşkil eder mi

 5. kolumda atatürk ün imzası var yazlık giydiğimde belli oluyor bu problem olurmu ?

 6. Küçükken kulağımdan ameliyat olmuştım. Sol kulağımda duyma kaybı var %50 lerde falan duyuyor. Sağ ise tam duyuyor. Polislikte engel teşkil eder mi?

  • %50 yüksek bir oran sorun olacaktır. Sağlık şartları Her iki kulakta ayrı ayrı olmak üvere, 20dB’e kadar olan (20dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir. bu şekilde der.

 7. Dirseğimin üstünde, yani arkakolumda dövme var. Yazlık tshirt giydiğimde belli oluyor. polislerin yazın giydiği tshirtlerin kol boyu dirseğe kadar mı? Yoksa normal tshirt boyunda mı?

 8. benim dövme var bilegimde uzunlugu 5 cm eni ise 2 cm sence sorun olurmu ?

 9. benim dövme var bilegimde uzunlugu 5 cm eni ise 2 cm sence sorun olurmu ? ve ben bii yazı okudum toplam 20 cmden büyük olmucak küçük olursa geçebilirmişim doğrumu ?

 10. kalpte mıtral kapak yetmezlıgı var 21 gunde bır ıgne kullanıyorum sorun olurmu aceba

 11. Merhabalar kolumda gazi mustafa kemal yazıyor görünen yerde olduğu için sorun olucak ama internetten araştırdım dövme kapatıcı krem var sürünce görünmüyor mülakatta sorun olur mu

 12. mrb benim omuzumda jilet bide sigara ile harf yaptım yazlık tişört giydigimde hiç bir şekilde görülmüyor elenme olurmu

 13. Göğsümde özel harekat logosu var yazlık kıyafet giydiğimde görünmüyo sorun olurmu

 14. Dövme Modelleri

  Bu dövmelerden olması pek sorun oluşturmuyor sanırım

 15. Kolumda dirseğimin üstünde bir tane jilet izi var oda sorun oluyor mu ?

 16. Kalbimin üstünde ay yıldız var sorun olur mu

 17. Bu sene haziranda sınava girenler ne zaman mülakata girerler ?

 18. Parmağımın üstünde yonca yaprağı var. Bide elimin kenarında harf var b.d yazıyor sorun olurmu kollarımdada var solda yazı yazıyor omzumun orda sağ kolumda dövme var

 19. Dövmemi sildirmeye başladım ama seans süresi mülakata kadar yetişmezse ne olur ?

 20. sol omzumda köşede avuç içi büyüklüğünde dövmem var ama yazlık tişörtte belli olmuyor tam köşede oldugu için, zaten rengide baya soldu. sildirmem gerekiyormu sizce yinede? görünmüyor ama eğitimde bu sorun teşkil edermi sonuç olarak dövme var diye . Lütfen yardımcı olurmusunuz?

 21. Omuzum da yanı yazlık üniforma giydiğimde belli olmayacak şekilde faça izleri var. Engel olur mu

 22. Hocam benim diz kapağımın alt tarafında aneliyat izi bar bu sorun oluştururmu?

 23. Şuan polis okulundayım . Dövme yaptırmam okuldan ihraç sebebimidir yoksa meseleğe girinceye kadar beklemem mi gerekiyor ? Şimdiden teşekkürler.

 24. sol kolumda dirsekle bilek arasında 1.5 cm lik dikiş izi var. Sorun olur mu ?

 25. Sirtimda dovmem war on asamayi qectim su an polis okulundayim saqlik kurulunda problem olur mu

 26. merhaba ben yeni kapandım ve polis olmak istiyorum bu engel midir?

 27. Köprücük kemiğimde Gazi M. Kemal dövmesi var sorun olur mu

 28. Merhaba sag sol bilegimde annemle babamin ismi yaziyor sorun olurmu

 29. Bilegimin yan tarafinda

 30. Kolumda dirseğimin üzerinde dövme var kısa kollu giydiğimde gözükmüyor ancak kolumu kaldırdığımda veya bir yere uzandığımda gözükebilir bu sorun olur mu

 31. Kolumda jilet izi var ama 5 metreden gorunmuyor bide dogum lekesi var sorun olur mu

 32. Kolda 20 cm kareyi geçen dövmeler sorun oluyormuş bu doğrumu gözüken yerde olsa bile teşekürler…

 33. Dövmemi sildiriyorum ancak bu yıl yapılacak olan seçmeler de tam anlamı ile silinmediği zaman da elenmeye sebebiyet verirmi?

 34. bu maddenin uygulaması mülakatta nasıl gerçekleşecektir? aday öğrenciye yazlık üniforma giydirilip bakılacak mı? eğer öyleyse hangi üniforma giydirilecek? örneğin başta çevik kuvvet olmak üzere bazı birimlerin yazlık üniformaları lakos tişört tarzı kol boyu kısa tişörtler. benim dövmem lakos giyince ucu ucuna kapanıyor diyebilirim. eğer standart dirseğe kadar mavi gömlek üniforma ise maddeye göre dövmem zaten sorun teşkil etmeyecektir. bu madde mülakatta hangi standartta uygulanacak ?

 35. Hocam yüzümde ben var bu sıkıntı teşkil eder mi?

 36. Şimdi iyi güzel söylüyorsunuz..Yazlık üniformada görünmeyen dövme polisliğe engel değil.Özel harekat alımı olursa başvurmayı düşünüyorum..Benim dövmem sol üst kolda.Yazlık üniformadan kasıt nedir,gömlek mi? Yani demek istediğim şu..Gömleği ve t shirt’ü dirsek hızasına kadar giyen özel harekatcılar ve polisler var.Benim dövmem normal bir t tshirten gözüküyor ama dirseğe yakın bir t shirtten gözükmüyor? Ne yapıcam peki ben? Yasanın tam içeriği ne bilmiyorum?

 37. Kolumun iç tarafında dövme var açıklamalarda yazlık üniformadan görünmezse sıkıntı olmaz yazıo ama tesettürlülerde yazlık üniforma uzun kol olacaktır muhtemel dövmem yinede sorun teşkil eder mi

 38. Kardeşim benim sol meme altinea doğum lekesi var.bu bekcilige engelmidir

 39. Yazlık üniforma ile görünmeyen faça izleri polisliğe engelmi çocuklukta yapılmış bir hata

 40. Kolumda dikiş izi var bu engel midir yaklaşık 15 cm ve 5 metreden görünmüyor

 41. Ellerde yani parmaklarda ve boyun kısmında görünün dövmeler sorun oluyormu

 42. Merhaba, sol kolumda dirsek altında orta büyüklükte dövmem var sildirsem bile önsağlığa kadar ancak 1 yada 2 seans gidebilirim ve sadece dövmenin rengi biraz açıla bilir . Yardımcı olurmusunuz sizce doktordan silme işlemiyle ilgili sildirdiğime dair yazılı belge alıp önsağlıkta doktora direk mi sunsan yoksa sildirdiğim rengi açılan dövmemim üzerine fondoten yada çok güzel bi şekilde kapatıcılarlar fark edilmez sekilde kapatayım mı eğer çok yakından yada elleriyle yaklaşıp incelemezlerse belli olmaz çok ayrıntılı incelerlerse belli olur bu durumu yaşayan arkadaşlar oldumu neler yapıla bilir.ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun. Teşekkürler.

 43. Merhaba, sol omzumun altında dövmem vardı ve sildirdim.Ancak izi belli hala. Yazlık giysi giyildiğinde görünmüyor ama bu iz de bir türlü geçmedi. Polisliğe engel teşkil eder mi ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir