Dövme Polis Olmaya Engel mi?

Polislik başvuruları için dövme engel olur mu?

Dövme vücuda yapılan kalıcı veya geçici olarak vücudun herhangi bir yerine boyalarla yapılan görsel sanata verilen isimdir. Günümüzde dövme yaptıranların sayısı da oldukça fazla olduğunu görmekteyiz ve bu dövmeyi zamanında yaptıranlar arasında polis olmak isteyen bir çok kişi bulunmaktadır. Hal böyle olunca dövmesi bulunan polis adayları dövmenin polisliğe engel olup olmadığı konusunda çokça sorular sormaktalar bizlerde dövme konusuna bu yazımızda değineceğiz.

Sağlık Şartlarına Göre Dövmesi Olanlar Polis Olabilir mi?

Polis adayları en son polis alımları yapılana kadar vücudunun herhangi bir yerinde dövme olması durumunda ön sağlıkta incelemesi sırasında  eleniyordu arkadaşlar. Şu anda ise 3 ocak 2018 tarihi itibari ile emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği için yapılan değişiklik ile bu duruma yeni bir düzenleme getirildi.

Mevcut düzenleme içinde neler var?

Mevcut düzenleme ile  arkadaşlar şundan bahsedilmektedir. Polis adayları yazlık üniforma giydikleri zaman vücutlarında bulunan dövme eğer görünmüyorsa bu durum polis alımı için engel değildir. Yani arkadaşlar yazlık kıyafetlerden taşmayan veya görünmeyen dövmeler polisliğe engel olmaktan çıktı. Bu nedenle dövmenin polisliğe engel durumu sadece yazlık kıyafet giyildiğinde görülüyorsa engeldir. Değişen sağlık şartları yönetmeliğinde bu durum şu şekilde açıklanmıştır;

Yüzde ve eşgal bölgesinde dövme ve kalıcı uygulamalar, eşgal belirleyici lezyonlar.

Yazlık üniforma giyildiğinde vücudun açık bölgelerinde kalan her türlü dövme ve benzeri kalıcı uygulamalar öğrenciliğe engeldir.

Yukarıda da görüldüğü üzere arkadaşlar sağlık şartları yönetmeliğinde 2 madde de dövme ile ilgili madde bulunmaktadır. Sizde sağlıkla ilgili kafanıza takılan sorularınıza Polis Sağlık Kurulu Hastalıkları ve Sağlık Şartları Yönetmeliği yazımızdan cevap bulabilirsiniz.

Dövme Sildirme sonrası Polis Olunabilir mi?

Artık yazlık kıyafet dışına taşmayan dövmelerin sorun olmaktan çıktığından bahsetmiştik. Peki yazlık kıyafette görünen dövmeniz var ve siz bunu sildirerek polis olmak istiyorsunuz bu durumda ne olacaktır. Acemi kalitesiz boya ile derine yapılan dövmeler sıklıkla kaç seans uygulanırsa uygulansın lazer ile temizlenmesi zordur çoğu zaman başarılı değildir. Dövme ile ilgili olarak diğer bir soru da dövme sildirmeyle ilgili gelmektedir arkadaşlar. Dövme bazı durumlarda lazer ile birkaç seansta silinebilmektedir. Bu dövmeler genellikle yüzeysel yapılan ve işin erbabı dövme sanatkarları tarafından yapılan dövmeler için geçerlidir. Ancak gene de lazer ile dövme sildirme veya dermabrazyon, zımparalama tekniği ile dövme sildirme gibi cerrahi girişimleri denemeniz faydalı olabilir muhakkak işinin ehli bir plastik cerrahi hekimine danışmanız önerilir.  Bu durumda arkadaşlar iz kalmadıktan sonra dövme sildirme polis olmanıza herhangi bir engel teşkil etmeyecektir. Dövme sildirme aşamasında  iken tedavi sonlanmadan polis alımı başvurusu yaparsanız   bu durumunuz başvurunuza engel teşkil edebilir arkadaşlar bizim tavsiyemiz dövmenizi tamamen sildirdikten sonra polis alımı için veya bekçi alımı için  başvuru yapmanız yönündedir.

Deri çatlakları polislik için engel midir? detaylara Vücuttaki Deri Çatlakları Polislik İçin Sorun Olur mu? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yorumları Görüntüle

  • Dövmeler yerleşim olarak belirgin problem teşkil etmiyorsa ve sildirme işlemi başlatılmış ve sonuç itibarı ile iz, leke kalmayacak şekilde temizlenecek ise mülakat sürecinde müsamaha gösterileceğini düşünüyorum. ancak büyük sorun seansları takiben leke veya renk değişikliği şeklinde iz kalmaya devam edecek olursa o zaman sorun olabilir.

 • Calf kısmında ki dövme sıkıntı olur mu bayanlar da üniforma uzun pantolon şeklindedir diye düşünüyorum

 • Hocam iyi günler, dövme için 0 kol baz alınıyor diyorsunuz ama kuralda yazlık kıyafet ifadesi var. Giren arkadaşlarımız var kiminin tshirti dirsege kadar geliyor kimininki pazu yarisinda neye göre ölçü alacağız?

 • Daha önce özel harekat için başvuru yaptım onaylandı kolundaki dövme yüzünden elendim. Bekçiliğe tekrar başvuracağım dövmemi sildirdim. Fakat benim için bir sicil oluş musmudur ? Bir sorun olur mu bekçi olmamda ??

 • merhaba benim yüzük parmağımın içinde yani yan kısmında küçük bir dövmem var bunun görünüp görünmeyeceği konusunda bir fikir edinemedim. Sizce sorun mudur?

  • detaylı bir muayenede görülebilir görmezler çok küçük demek risk almak olur sildirmek veya muayene sırasında ten rengi kalıcı makyaj ile kapatmaya çalışmak önerilebilir. Fakat her durumda risk oluşturur.

 • elimde küçüklükte kalma yanık izi var eni 1 boyu 2 cm boyutunda üzerine dövme yaptırmayı düşünüyorum dövme mi riskli yoksa yanık izinin kalması mı riskli?

 • Merhaba hocam benim kolumda 5 metrede görünmeyen çok eski jilet ve sigara izleri bide sol göğsümde dövme var bu pöh olmam da sorun olur mu?

  • Muhtemelen olur 5 metre sınırı sabit eser açısından önemli bir kriter olsa bile izlerin faça veya kişisel zarar verme şeklinde olması PÖH ve POMEM için olumsuz değerlendirme olarak kabul edebilirler. Dövme konusu vücutta yazlık üniforma giyildiğinde görülebilen vücut bölgelerinde ise öncelikli olarak red sebebi teşkil eder.

  • Yazlık üniforma giyildiğinde görülebilen dövmeler sorun oluşturuyor gövdede olan dövme abzürd birşey değilse problem yapmaz

 • merhaba bnm omuz ile dirsek arasında sigara yanıkları var .. önceden yaptıklarım sorun olur mu

  • Kendine zarar vererek oluşturulan izlerden sayılabilecek olan sigara söndürme izi makul bir iz olarak kabul edilmez ise (yanık izi veya kaza vb duruma bağlı) doğrudan faça izleri veya jilet izi gibi değerlendirilir ve olumsuzluk oluşturabilir

 • Merhaba benim bir sorum olucak jöh - pöh ve yunus polisi yazlık kıyafetleri uzun oluyor yani koldaki dövme gözükmüyor ve sıkıntı olmuyor fakat yunus polisi olmak için polis okulu okunmalı ve öyle başvurulmalı diye biliyorum polis okuluna girerken dövme sıkıntı oluştururmu ?

  • Dövme yazlık kıyafetten görülmemeli haliyle omuz başında bulunan bir dövme sınır teşkil eder bunun altında yer alan bir dövme yazlık üniformadan görünür

En Son Gönderiler

Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi

Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi  Aydın ili sınırları içinde yerleşik İzmir otobanı ve Aydın İncirliova yol kesişimi bölgesinde bulunan 50…

2 hafta önce

Bekçilik Sınav Giriş Yönetmeliği

Bekçilik Alımı Sınav Yönetmeliği Bekçilik Sınav giriş Yönetmeliği aşağıda detaylı olarak verilmiştir. Bekçilik alımı başladığı bu dönemlerde elinizin altında olması…

3 hafta önce

2019 yılı polis alımı kaç kişi olacak ?

2019 yılı 39 bin polis alımı planlanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı en üst düzey açıklamalara binaen 2019 yılı…

3 hafta önce

Özel Harekat Alımı

Polis Özel Harekat Alımı Özel harekat alımı çok sık yapılan bir şey değildir. Özel harekat alımı sık yapılmadığı içinde ihtiyaç…

3 hafta önce

İyi bir polis olmak istiyorum

Polis olmak istiyorum acaba yapabilir miyim ? Polis olmak istiyorum diyen pek çok gencimiz farklı kanallardan polis olmak için gerekenler…

4 hafta önce

Bayan polis alımı şartları 2018

Bayan polis olma şartları 2018 Her yıl polis alımı şartları yeni yönetmelik ve duyurular ile güncellenen kurallar ve şartları ile…

4 hafta önce