Pazartesi , Mart 25 2019
Ana Sayfa / PAEM ALIMI / Düz Tabanlar Polis Olabilir mi?
duz-taban-polis

Düz Tabanlar Polis Olabilir mi?

Düz tabanlık nedir ilk olarak buradan başlayarak polislik için düz tabanın engel olup olmadığına değineceğiz arkadaşlar. Düz tabanlık ayağın normalde olması gereken iç uzun kavisinin kaybolarak topuğun dışa doğru kaymasına verilen isim olarak belirtebiliriz. Düz taban olan insanların normal insanlara göre koşma da problem yaşadıkları bilinmektedir arkadaşlar bu nedenle polis adaylarının kafalarına takılan sorun olarak ortaya çıkmaktadır.

Düz Tabanım Polis Olabilir miyim?
Polislik açısından düz taban olan polis adayları sağlık şartları yönetmeliğine göre maalesef polis olamıyor arkadaşlar. emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği düz tabanlıkla ilgili olarak şunu söylemektedir:
Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde bulunan 9- ORTOPEDİ ve TRAVMATOLOJİ bölümünü açacak olursak arkadaşlar 12. maddenin şunu söylediğini göreceğiz; 12) Düz tabanlık öğrenciliğe engeldir. yani bu madde direk düz taban olan polis adaylarının polis olmaya engel olduğunu anlatmaktadır. Sağlık şartları yönetmeliğinde sadece not olarak şundan bahsedilmiş arkadaşlar.
Açıklama: Flexible pes planus sağlam kabul edilir. Bunun açıklaması da şu şekildedir. Ayağın görevlerinden birisi de vücudun yük taşıma yeteneğine yardımcı olmaktır. Ayak, her yere basma hareketi esnasında topuktan ayağın ön bölümüne doğru bir esneme hareketi yaparak vücudun yaylanma mekanizmasına yardımcı olur. Bu yaylanma hareketini sağlayan en önemli bölge, ayağın iç yanında bulunan iç kavis (ark) tır. Bu iç kavisin olmayışına Pes Planus denir.

Esnek Düz Tabanlık Polisliğe Engel mi?
Sağlık şartları yönetmeliği düz tabanlık polisliğe engeldir demiş arkadaşlar bunun üzerine not olarak da Flexible pes planus sağlam kabul edilir demiş. Yani anlayacağınız eğer ki düz tabansanız polis olamıyorsunuz burada esneklikten bahsedilmemiş siz direk doktorunuza bu şekilde sorunuz sonuçta buradaki terimler tıbbi terimler belki de size esnek diyerek Flexible pes planus dan bahsediyordur doktorunuz.

Polis okulu mülakatında nasıl davranmalısınız tüm detaylara Polis Mülakatlarında Nasıl Davranmalıyız? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

4 Soru

  1. Ayak tabanım kubbesi biraz çökük ancak tam düz taban denemeyecek şekilde bu durumda ortopedik ayakkabı ile problem yaşamadan koşabiliyorum polis alımı için sorun olur mu?

  2. arkadaşlar merhabalar

    sağlık koşullarında FLEXİBLE PES PLANUS yazıyor.. ben de ön sağlık aşamasına girecem bunun için FLEXİBLE PES PLANUS raporunu herhangi bir hastanede almam gerekiyor mu? yani ön sağlık aşamasında bu raporu sunmam gerekiyor mu yoksa onlar mı bu tanıyı koyuyorlar? şimdiden cevaplarınız için TEŞEKKÜRLER…

    • Elinizde düz tabanlık için kabul edilen seviye olan esnek düz taban raporu bulunması iyi olur ancak yapılacak sağlık muayenesi esastır ve orada esnek düz tabanlık teyit edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!