Pazar , Eylül 27 2020

EGM ile POMEM alım şartları nelerdir?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarının ardından EGM ve POMEM alımları için araştırmalar başladı. Peki kimler EGM  veya POMEM’ girebilir, şartları nelerdir?

 

Henüz 27. Dönem POMEM alımı için yada EGM alımları için resmi sitelerde bir açıklama yapılmadı. 26. Dönem için gerçekleştirilen 7 bin polis alımının 10 bine tamamlanmasının hukuken mümkün olmadığı açıklandı.

27. Dönem POMEM alımlarının şartları tam olarak netleşmemiş olsa da geçmiş dönemlerde aranan şartları sizlere madde madde sıraladık.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Ön lisans veya lisans mezunu olmak. Yurtdışında eğitim alınmış ise YÖK tarafından denkliği kabul edilen bir eğitim kurumundan alınan diploma ve denklik belgesi.
 • Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya engel olacak bir hukuki engel olmaması,
 • Kasten işlenen herhangi bir suçtan ötürü (geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi) 1 yıl veya daha fazla süre ile mahkum olmamak,
 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğindeki şartları sağlamak (Polis okullarına alınacak olan öğrencilerde, erkek öğrencilerin 167 cm ve üzeri, kız öğrencilerin 162 cm ve üzeri olması zorunludur)
 • 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince erkek adayların intibak eğitimi başladığında silah altında bulunmaması gerekmektedir,
 • Tüm adayların 30 yaştan gün almamış ve lisans mezunu adayların KPSS sınavlarından birinden P3 puan türünde en az 60 ve üzeri puan alması gerekmektedir.

EGM polis olmak için bu şartların haricinde;

 • Psikiyatrik hastalığı olanlar memur olarak EGM’de görev yapamazlar,
 • Polis Meslek Yüksekokulu mezunu aday polisler A – B -C sağlık şartları ile Emniyet hizmeti yapabilirler, E sınıfı sağlık şartları taşıyanlar ise Emniyet Teşkilatında memur olarak görev yapamazlar.
 •  18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, yapılan düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak koşuluyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir.
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
  1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmış olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmaması gerekmektedir.
  2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmış olsa bile devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, anayasal düzene ve/veya bu düzenin işleyişine karşı işlenen suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkum olmamak ve/veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturmanın veya kovuşturmanın içinde bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak polis olmaya engel durumlardır.

İlginizi Çekebilir!

pomem-sikca-sorulan-soru

POMEM Hakkında Sıkça Sorulan Sorular!

Polis meslek eğitim merkezi sınavlarına giren adayların ve sınavları kazanan adayların kafalarındaki sorulara aşağıda soru-cevap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir