Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / POLİSLİK / Emekli polis ne iş yapar ?

Emekli polis ne iş yapar ?

Emekli polis hangi işlerde çalışabilir ?

Sıklıkla ağır bir mesaisi ve yorucu ve tehlikeli iş tanımı ile polislik mesleği yıpranma payı ile erken emeklilik alan nadir mesleklerden biridir. Yıpranma payı çalışılan yıl sayısına göre belli sayıda yılın işin fiziki ve manevi zorlukları da göz önüne alınarak verilen ve polis emeklilik hesaplama sırasında  ek bir çalışma süresini temsil eder.  Askerlik ve polislik mesleği yıpranma payı ile emsalleri başka işlerde çalışan aynı yaşta memurlara göre erken emeklilik hakkı kazanır.

Her 12 aylık çalışmasına karşılık polis memuru fiili hizmet süresi olarak 15 aylık çalışma yapmış gibi sosyal güvenlik kurumunda süre işlenir. Böylelikle 60 ay yani 5 tam yıl çalışmış olan bir polis memuru fazladan 15 ay yani 1 yıl 3 ay daha fazla emeklilik için sayılacak fiili hizmet müddet süresi elde etmiş ve bu avantajı dilediği zaman emeklilik için kullanabilecektir.

Emekli Polis memurları hangi işleri tercih ederler :

Emekli polis memuru genç yaşta emeklilik hakkı kazanabilir ve emekli olarak başka işlerde çalışma imkanı bulabilir. Buna göre emekli polis memuru silah taşıma ruhsatı bulunduğu için tehlikeli ve güven gerektiren farklı iş alanlarında her zaman kolaya emekli olduktan sonra iş bulabilir . Bu işler sırası ile

  • Güvenlik ve silah taşınması gerekliliği olan döviz bürosu, kuyumcu veya para kuryesi gibi bazı özellikli iş alanlarında kolaylıkla emekli polis çalışabilir.
  • Site veya okul özel güvenlik silahlı veya silahsız özel güvenlik işleri emekli polisler için ideal işler arasındadır.
  • Özel dedektiflik cinayet veya terör şubeden emekli polis memurları için uygun bir iş dalı ve analitik düşünme sorun çözme ve takip gibi mesleki deneyimleri içinde bulunan işlere kolayca adapte olmalarını sağlar.
  • Kişisel özel güvenlik ve yakın koruma emekli polis ve özellikle emekli özel harekat polisleri için tercih edilen iş alanlarıdır.
  • Yeni veya ikinci el silah tanıtım ve satışı işleri de emekli polis memurları için yabancı olmayacakları bir iş sahasıdır.

Bu kadar avantajlı ve farklı iş imkanları olan emekli polisler elbette emekli yaşamlarını daha sakin emlakçılık veya oto galeri işletmeciliği gibi güven ve emniyet unsurunun ön planda olduğu kendi işlerini kurarak da sürdürebilirler.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

Polise 3600 ek gösterge ne zaman verilecek?

Polise 3600 ek gösterge verilecek mi? Evet uzunca bir süreden bu yana Emniyet Teşkilatı içinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!