Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PAEM ALIMI / Evliler Polis Olabilir mi?
evliler-polis

Evliler Polis Olabilir mi?

Gönlünde polislik yatan polis adaylarının akıllarına takılan sorulara cevap vermeye devam ediyoruz. Bu yazımız da ise evli olanların polis olup olamayacakları konusuna değineceğiz. Ülkemiz de erken yaşta evlilik durumu da göz önüne alınınca bir çok adayın ilgi ile beklediği bir yazı olacağını düşünmekteyiz.

Evliler Polis Olabilir mi?
Polis okulları sınavlarına giren adaylar için şartlarda evli misiniz veya değil misiniz diye bir seçenek bulunmamaktadır. Yani evli olmanız polis olmanız engel değildir. Öyle ki polis meslek yüksek okulu, polis amirleri eğitim merkezi veya polis meslek eğitim merkezi adaylarının evli veya nişanlı olması okul açısından sıkıntı olmasa da öğrenciler için zorluk durumları olmaktadır. Sonuç olarak özellikle polis meslek yüksek okullarının eğitim süresinin 2 yıl olması da evli adaylar için biraz zor olacaktır. Bunun yanı sıra şartlarda ki şu maddeyi de adaylara hatırlatma da fayda görmekteyiz;

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

Çocuğu Olanlar Polis Olabilir mi?
Bazı polis adaylarımız ise çocuğunun polisliğe engel olup olmadığını sormaktalar onlar içinde bu durum polis olmaya engel değildir. Ancak çok küçük çocuğu olanlar için durum adaya kalmıştır bununla ilgili olarak yönetmelikte çocuğu olanlar polis olamaz diye bir durum söz konusu değildir. Yaşınız ve şartlarınız tuttuktan sonra çocuğunuz olması veya evli olmanız sorun olmamaktadır.

Hamile olan bayanların durumları ile ilgili olarak ise Hamileler Polis Okulu Sınavına Girebilir mi? yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!