Cuma , Temmuz 10 2020

Fahri Trafik Müfettişi Nasıl Olunur?

Ülkemizde ilk olarak 1997 yılında ortaya çıkan fahri trafik müfettişleri karayollarında riskin azaltılması amacıyla polis ve jandarma ekiplerinin dışında görevlendirilmiş kişilerdir. Bu kişilerden olabilmek için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Aşağıda fahri trafik müfettişi olma şartlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Tamamen Gönüllülük Esasına Göre
Fahri trafik müfettişleri tamamen gönüllülük esasına göre bu görevi yerine getiriyor. Tespit ettikleri kural ihlallerine karşı tutanak tutabiliyor, bu tutanakları elden trafik birimlerine ya da elektronik ortamda Emniyet Genel Müdürlüğüne 7 gün içerisinde teslim ediyor.

Bulundukları Her Yerden Denetim Yapabiliyor
Yer ve zaman kısıtlaması olmayan bu müfettişler, bulundukları her yerde sürücüleri denetleyebiliyor, trafik güvenliği ile ilgili görüş ve önerilerde bulunabiliyor. Ancak bu müfettişlerin araç durdurma, sürücülerle muhatap olama, belge ve evrak kontrolü yapma yetkileri bulunmuyor.

Kimler Fahri Müfettiş Olabiliyor ?
Fahri trafik müfettişi olabilmek için,
en az 40 yaşında,
yüksek okul mezunu,
en az 10 yıllık sürücü belgesine sahip olmak,
müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış,
kamu hizmetlerinden yasaklı olmaması gerekiyor.
Başvuru Sırasında Belge Götürme İşine Son Verildi
Fahri trafik müfettişi olmak isteyenler, ikametlerinin bulunduğu ildeki Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine müracaat edebiliyor. Başvuru sırasında, T.C. kimlik numarası, adres bilgileri, sabıka kaydı olmadığı beyanı, sürücü belgesi bilgileri, öğrenim durumu belgelerini yanlarında götürmelerine artık gerek kalmadı. İstenen bu belgeler ilgili kurumların sisteminden online olarak alınabiliyor. Bilgilerin ilgili kurum ve kuruluşlardan güvenli elektronik sistem üzerinden doğrulamasının yapılamadığı durumlarda ise, başvuru sahibinden ilgili belge talep edilebilecek.

Bir Yıl Tutanak Tutmayanın Görevi Sonlandırabilecek
Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle bir yıl süreyle trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenlemeyen müfettişlerin görevi, Emniyet Genel Müdürü’nün teklifi ve Bakanımızın onayıyla sonlandırılabilecek.

İlginizi Çekebilir!

Emniyet Rütbe Terfi Süreleri

Emniyet genel müdürlüğünün amir sınıfı için hangi rütbede en az bekleme süresinin ne kadar olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir