Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / BEKÇİ ALIMI / Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?
polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması 

Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri uygulanan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması artık 15 Temmuz sürecinden sonra daha detaylı ve uzun bir araştırma, tahkik süreci olarak ilgili kurumlarca takip edilmektedir.  Önceden Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan güvenlik soruşturması daire başkanlığı, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu düzenlenerek yapılan başvuru ilgili emniyet personeli tarafından bir dosya halinde incelemeye alınır ve elde edilen sonuç bir rapor ile üst mercilere sunulurdu. Bugün ise Emniyet Genel Müdürlüğü, MİT ve Adalet Bakanlığı arasında koordinasyon içinde yürütülen güvenlik soruşturması detaylı arşiv araştırması yanında, kişilerin mezun oldukları okullar, suç geçmişleri, istihbarat ile ilgili girişlerinin olup olmaması gibi çok kapsamlı ve uzun süreli bir inceleme ve raporlama sürecine dönüşmüştür. 15 Temmuz darbe girişimi esnasında devlet içinde odaklanmış yapıların hain emellerine yönelik sinsi planlarının açığa çıkarılması amacı ile böyle bir güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması süreci zorunluluk haline gelmiştir.

Polis alımı güvenlik soruşturması ne kadar sürer ?

Bütün kamu kurum ve teşkilatları gibi polis alımı ve emniyet mensubu aday memurluk süreçlerinde POMEM alımı güvenlik soruşturması, PMYO alımı güvenlik soruşturması ve son olarak bekçi alımı güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması daha kapsamlı bir zeminde sürdürülmektedir. Kişisel ve birinci derece aile açısından yasal öz geçmiş ve şahsın eğitim geçmişi, yasal geçmişi, siyasi parti ve örgütlerle organik bağları detaylı olarak yapılan arşiv araştırması ile ortaya konulmaktadır. Bu kadar detaylı ve kapsamlı olarak sürdürülen güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması elbette uzun bir zaman diliminde sonuçlandırılabilmektedir. En az süre ile 2-4 ay arasında sürebilen bu detaylı ve derinlemesine güvenlik soruşturması şüpheli her hangi bir durum söz konusu olduğunda 8 ay gibi uzun bir sürede tamamlanabilir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu ile yapılan inceleme başvurusu şahsın kişisel bilgileri yanında ailesinin hukuki sicil ve özgeçmişinin de detaylı olarak incelenebilmesine imkan tanıyacak şekilde hazırlanmaktadır. İkametgah adresleri köy muhtarı, mahalle muhtarı ve esnaf ile yapılması planlan saha incelemesi için, aile ve eşlerin bilgileri aynı şekilde birinci derece akrabaların yasa dışı illiyet ve iltisak bağlarının ortaya çıkarılabilmesi için, geçmiş iş yeri bilgilerinin saha araştırması sırasında kullanılmak üzere güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu içeriğinde yer almıştır. Bu bilgileri arşiv araştırması formu ile ıslak imzası ile hazırlayıp veren polis adayı verdiği bilgilerin doğru ve yazılı belgelendirdiği durumların aksi bir beyan dışı durum söz konusu olması halinde ise kazanılmış haklarını kaybedebileceğini bilerek formu tanzim eder.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

2019 yılı için 10000 yeni polis alımı

2019 yılı polis alımı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, POMEM mezuniyet töreni sırasında 2019 yılı için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!