Çarşamba , Ağustos 5 2020
hamile-polis

Hamilelik Polis Olmaya Engel mi?

Bayan polis adaylarının kafasına takılan sorulardan bir tanesi hamilelik (gebelik) durumudur. Polis okulları sınavına girecek olan bayan öğrenciler için gebelik durumu oldukça önemlidir. Hamile olan kişilerin polis meslek yüksek okulları, polis meslek eğitim merkezleri ve polis amirleri eğitim merkezi sınavlarına girip giremeyecekleri Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları ‘nda belirtilmiştir.

Gebelik (Hamilelik) Polis Okulu Öğrenciliği İçin Engel midir?
Bayan polis adaylarının hamilelik durumu emniyet teşkilatı sağlık şartlarında yer alan ÜROLOJİ / KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM bölümünün 9. maddesinde açıklanmıştır. Peki 9. madde ne diyor?
9) a)Gebelik durumu öğrenciliğe engeldir.
Yani hamile olan bayan polis adayları ne yazık ki polis okulları sınavlarına giremezler arkadaşlar. Bunun nedeni olarak da bir can ortada olduğu için eğitimdeki spor vb durumlarda polis adayının eğitimlere katılamayacağı düşünülmüştür diyebiliriz.

Sezaryanla Doğum Polisliğe Engel mi?
Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinin ÜROLOJİ / KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM 9. maddesinin b bendinde bu durum şu şekilde açıklanmıştır.
b) Normal vajinal yolla veya sezaryenle doğum yapmış olmak sağlam kabul edilir.
Yani sezaryan veya normal doğum yapmış bayan adayların polis olmasında engel bulunmamaktadır.

Çocuğu Olan Bayanlar Polis Olabilir mi?
Çocuğu olan bayanların polis okulları sınavlarına girmesinde ve polis okullarında okumalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Buradaki durum tamamen polis adayına bırakılmıştır.

 

İlginizi Çekebilir!

pmyo-pomem-farklari

PMYO ve POMEM Farkları

Polis meslek yüksek okulu ile polis meslek eğitim merkezleri ara ara karıştırılmaktadır. Bir çok polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir