Çarşamba , Ağustos 5 2020
hangi-lise-mezunları-polis-olur

Hangi Lise Mezunları Polis Olabilir?

Polis meslek yüksek okullarının lise mezunları için alım yapan polis okulu olduğunu bir çok polis adayı arkadaşımız bilmektedir. Polis meslek yüksek okullarının yanı sıra hatırlayacağınız üzere polis özel harekat alımları için de lise mezunlarına yer verilmişti. Durum böyle iken lise mezunu polis adayları hangi liselerin polislik sınavlarına girebileceğini hangi liselerin ise polislik sınavlarına giremeyeceklerini sorgulamaktadırlar. Aşağıda bu konuya sizler için açıklık getireceğiz.

Polislik İçin Lise Türü Farkeder mi?
Polis alımları için lise türü farkı yoktur arkadaşlar. Yapılan polis alımları duyurusunda eğer ki lise mezunu polis alımı yapılacaksa zaten ayrım yapılmamış olduğu göreceksiniz. Örnek verecek olursak 2017 polis meslek yüksek okulundaki duyuru şu şekildeydi; Lise ve dengi okul mezunu olmak.(öğrenimi devam eden adaylar için lise son sınıfta bulunanlar) yani buradan da anlayacağınız üzere şu lise bu lise mezunu olmak şeklinde bir şart yoktur.

Lise konusunda lise türünün önemli olmadığından sizlere bahsettik arkadaşlar aynı durum polis özel harekat alımları içinde geçerlidir. Önemli olan polis meslek yüksek okulları için belirtilen sınavdan gerekli baraj puanı veya üstünde puan almaktır. Polis özel harekatta ise böyle bir baraj puanı yoktur.

 

İlginizi Çekebilir!

sehit-yakini-polis

Şehit Yakınları Polis Olabilir mi?

Polislik ve askerlik görevini icra ederken görevleri başında canlarını veren kişilere şehit denilmektedir. Vatanı için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir