Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PAEM ALIMI / İyi bir polis olmak istiyorum

İyi bir polis olmak istiyorum

Polis olmak istiyorum acaba yapabilir miyim ?

Polis olmak istiyorum diyen pek çok gencimiz farklı kanallardan polis olmak için gerekenler ve polis olma şartları gibi temel konuları her gün inceliyorlar. Elbette polis olmak için gerekenler arasında pek çok teknik şart ve gereklilik polis olma şartları adı altında farklı yazılarımızda bizde detaylı inceledik. Ancak bir konu daha var ki çoğu zaman göz ardı ediliyor ve aslında en önemli konulardan birini oluşturuyor. Polis olmak istiyorum diye düşünen gençlerin ve onları teşvik eden ailelerin göz ardı ettiği bir konudur. İyi bir polis olmak için yeterli beceri ve özveriye sahip olunup olunmadığıdır.

Polislik mesleği zordur, gece ve gündüz kavramı çoğu zaman yoktur. Görev başında bulunan bir polis memuru her zaman için hayatı tehdit altında olup zaman içinde bu hayati tehlike gizli bir stres kaynağı olarak psikolojilerini erezyona uğratır buda aşırı sinirlilik, öfke kontrol problemi gibi basit psikolojik bozukluklar yanında depresyon, anksiyete bozukluğu, paranoid bozukluklar ve şizofreni gibi ağır psikolojik bozuklukların emniyet mensupları arasında yaygınlaşmasına neden olur.  Polisler arasında aşırı stres ve aile içi şiddet uygulamaları yaygın olup bunun sonucunda boşanmalar, intihar ve cinayet gibi adli, hukuki sorunlar genel topluma göre daha sıktır. Bu konu ile ilgili yapılan psikolojik çalışmalar, TÜİK ve akademik rapor ve incelemeler göstermektedir. Toplumun genelini ilgilendiren ekonomik sıkıntılar ve aile içi sorunlar mesleki zorluklar nedeni ile aşırı stres altında, gece nöbetleri, uzun mesai koşulları ve stres altında görev yapma gibi nedenlerle psikolojik olarak yıpranmış olan polis memurunun hayatını da normal topluma göre daha hızlı allak bullak edebiliyor. Bu zor durumdan kolaylıkla çıkamayan polis memuru, eğer profesyonel psikolojik destek alamazsa  hızla kısır döngüye girerek sosyal, adli, idari ve hukuki olarak belirgin sorunlar yaşamaktadır.

Bu sorunlar dışında sürekli olarak suçlular ve suç ile iç içe yaşayan polis memuru toplumun tamamına karşı büyük bir güven kaybı yaşar. Normal bir bireyin sıklıkla duyup göremeyeceği çok farklı adi suçun varlığı ve yaygınlığı nedeni ile kişisel yaşamında güvene dayalı sosyal ilişki kurmakta birileri ile  nişanlı, arkadaş, eş olmak hususunda  dengeli ve güvenli bir iletişim ortamını genellikle kurmakta ve devam ettirmekte zorluklar yaşamaktadır.

Bu tip sorunların genel toplum verilerine göre sıklığı bilimsel ve istatistik değerlerle sabit olan polislik mesleği elbette fizik ve psikolojik olarak sağlam, başarılı aile bireyleri olan yüz binlerce  ferdi ile dimdik ayaktadır. Ancak genel topluma göre ruhi stres, bunalım ve buhranlara karşı kendini yeterince güçlü hissetmeyen veya ailesinde psikolojik rahatsızlıklara eğilim gibi durumların bulunduğu polis olmak istiyorum diyen gençlerin de iç görülerini ve öz durumlarını gözden geçirmeleri bir gerekliliktir. Bu mesleğin stres ve baskısına dayanıp dayanamayacaklarını her türlü sağlık muayenesinden başarı ile geçseler dahi akıllarının bir kenarında değerlendirip tartmaları bir gereklilikdir.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

17 Soru

 1. Bende polis alımı bekliyorum hayalim polis olmak ve özel harekat yazılmak kısmet olursa memleketim için şehit olmak istiyorum

 2. Bu yıl polis alımı ve bekçi alımı tekrar yapılır mı? yada ne zaman olur bir duyum varmı

 3. ben çok iyi bir polis olmak için gerekli olan her özelliğe sahibim ve bu durumda iyi bir polis olmak için ilk polis alımı ilanı bekliyorum

 4. iyi bir polis olmak istiyorum dürüst vatanını milletini seven ve vatandaşlarına yardımcı olan adım Ahmet Yıldız görev ve emirlerinize hazırım Başkanım.

 5. Polis alımı ve PÖH alımı ne zaman olacak iyi bir özel harekat polisi olmak istiyorum

 6. Göbemiğin sol kısmında doğum lekesi var sorun olur mu?

 7. Memleketim kahramanlar diyarı Kahramanmaraş iyi bir polis olmak için gerekli özellikler nelerdir ?

 8. Remzi Kurubakır

  İyi bir polis olmak, yunusa atlayıp hırsızları yakalamak ve kanunsuzlara göz açtırmamak istiyorum, polis kaç lira maaş alıyor admin ?

 9. Çok iyi bir polis olmak bütün sınavları başarmak en son PÖH olmak istiyorum

 10. Ben 13 yaşındayım.Hayalim polis olmak.Umarım Allah(c.c.) bunu bana nasip eder,inşallah AMİN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!