Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PAEM ALIMI / Kellik polisliğe engel mi?

Kellik polisliğe engel mi?

Kel olmak polis olmaya engel mi?

Saç dökülmesi ve akabinde gelişen kellik ülkemizde ve dünyada erkeklere ait belli başlı  kozmetik sorunlardan biridir. Ülkemizde beslenme alışkanlıkları ve genetik özellikler saç dökülmesini nerede ise endemik bir sorun haline getirmiştir. POMEM alımı öncesinde yapılan ön sağlık ve sınav sonrasında yapılan kati sağlık muayenesi sırasında 2017 yılı sonuna kadar farklı bir yaklaşım mevcuttur.

Saç dökülmesi tipleri kendi içinde Hamilton-Norwood klasifikasyonu ile II-VII arasında sınıflandırılan bir dermatolojik skala içinde incelenir. 2017 yılına kadar bu skalayı örnek alarak verilen polis alımı sağlık muayenesi kararları, 2018 yılı başında yönetmelikte yapılan değişiklikler ile bazı güncellikler kazandı.

Öncelikle Norwood saç dökülmesi tiplerini sizler için inceleyelim.

Kellik ve sürekli saç dökülmesi polisliğe engel olmaktan çıkarıldı mı?

Norwood tipi saç dökülmesi tipleri artık IV-V ve VI da dahil olacak şekilde polis alımı açısından red sebebi oluşturmayacak şekilde, 2018 Ocak ayı içinde sağlık yönetmeliği Ek 3 içeriğinde yapılan mevzuat değişikliği ile polis alımı için engel olmaktan çıkarılmıştır. Bu yönetmelik değişikliği aynı şekilde polis alımı için yazlık üniforma altında görünür dövmeler dışında vücudun diğer bölgelerinde yer alan dövmeleri polis alımına engel olmaktan çıkaran yasal düzenleme ile eş zamanlıdır. Saç dökülmesi ve kellik bu düzenleme öncesi Norwood Tip III ve IV olacak şekilde kabul kriteri mevcut iken bu kriter genişletilerek daha çok kişinin polis alımı için başvurabilmesine imkan tanımıştır. 2018 yılı Ocak ayı itibariyle yapılan bu önemli düzenleme ile artık erken yaşta meydana gelen saç dökülmesi ve takiben oluşan belirgin kellik durumları da dahil olacak şekilde polis olmaya engel teşkil etmemektedir. Ayrıca bu yasal uygulama ile yazlık üniforma altında kalan dövmeler sorun oluşturmaz hale getirildi ve bir açıdan da sürekli görev başında üniforma ve şapka, kep giyen polis ve bekçi alımı için kellik üniforma altında kalan bir durum olarak kabul edilmiş olabilir.

Bu şekilde önemli bir halk sağlığı ve genç erkekler arasında sorun olan erkek  tipi androjenik alopesi olguları saç ekimi tedavileri ile saç dökülmesine müdahale etmek yerine doğrudan polis alımı için başvuru imkanı doğmuştur. Ancak alopesi areata adı verilen psikolojik nedenlere bağlı olarak kısmi saç dökülmesi halen polis alımı için engel oluşturan bir cilt rahatsızlığı olarak kabul edilmektedir. Bu durumda muhakkak plastik cerrahi uzmanına başvurarak veya cildiye hekimine kısmi saç dökülmesine yönelik tedavi opsiyonları hakkında bilgi alınması önerilir.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!