Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PAEM ALIMI / Komiser Yardımcısı Maaşları
komiser-maaslari

Komiser Yardımcısı Maaşları

Komiser yardımcısı Maaşları

Komiser yardımcısı maaşları 2018 yılı, polis maaşları ile farklı mıdır?

Emniyet teşkilatında çalışan ve emniyet hizmetleri sınıfına bağlı en alt rütbe olan polis memurlarının maaşlarının ne kadar olduğuna daha önceki yazımız olan Polis Maaşları Ne Kadar? isimli yazımızda sizlerle paylaşmıştık.

Polise 3600 ek gösterge ne zaman verilecek?

Polis memurları maaşları ile ilgili düzenleme yapılması tüm polislerin ortak isteğidir. Bu konuda 3600 ek gösterge verilmesi yönünde yasal çalışmalar olduğu bilinmektedir ancak bu konuda 2018 yılı sonuna gelindiği günlerde bile herhangi somut bir adım atılmamış durumdadır. 3600 ek gösterge yasalaştığı takdirde polis memurları maaşları ile komiser yardımcısı maaşları belirgin bir şekilde düzelme gösterecektir. Yıllar  içinde komiser yardımcısı maaşları 2017 yılı içinde yapılan enflasyon miktarınca zam ve terör tazminatı artışları ile belli bir düzeyin üstüne çıkmıştır. Ancak bu yeterli midir? Elbette değildir komiser yardımcısı maaşları 2018 yılı içinde de normal memur maaş artışları oranında yükselmeye tabi olmuştur. Fakat yazımızın başında değindiğimiz gibi komiser yardımcısı maaşları 2019 yılı içinde esaslı bir artışı ancak polise 3600 ek gösterge verilmesi ile anlamlı bir seviyede artış görebilecektir.

Peki polis memurundan sonra gelen ve amirlik sınıfının ilk rütbesi olan komiser yardımcısı maaşları ne kadardır aşağıda bu konuya değinelim.

Komiser Yardımcısı Ne Kadar Maaş Alır?

Emniyet teşkilatının amir sınıfı rütbesinin ilk kademesi olan komiser yardımcıları en az lisans mezunu olmaları gerekmektedir. Komiser yardımcısı olmak için gerekli şartları polis amirleri eğitim merkezi (PAEM) alanında detaylı olarak sizlere aktarmıştık. Komiser yardımcıları maaşları hususunda yıllara göre alınan derece ve kademelerinin oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Polis amirleri eğitim merkezinden yeni mezun olmuş bir komiser yardımcısı 8/2 kademesi ile göreve başladığını düşünürsek maaşının ortalama 4000 tl civarında olduğunu göreceğiz. Bu maaş evlilik tazminatı, eş ve çocuk yardımı almayan bekar bir komiser yardımcısı maaşı olup sıklıkla PAEM eğitimini bitiren ve yeni mezun olup komiser yardımcılığına hak kazanan  yeni bir komiser yardımcısının maaşı bu kadardır arkadaşlar. Bu maaşa ek olarak terör tazminatı ve bölgelere göre değişen ek ödemeler olabilirse de genellikle temel olan bu maaş artacaktır.

Meslek içerisinden polis maaşları 2018  yılı için komiser yardımcılığını kazanan bir komiser yardımcısının maaşına bakacak olursak yine burada komiser yardımcısının derece kademesi önemlidir ortalama olarak derece kademesi 5/3 olan bir komiser yardımcısının maaşı bekar olduğunu varsayarsak ortalama olarak 4250 tl civarında olacaktır. Burada önemli olan komiser yardımcısının derece ve kademesidir.

Polis memurları ile komiser yardımcılarının arasındaki maaş farkına bakacak olursak arkadaşlar ikisi arasında ortalama olarak 100-150 TL civarı bir fark bulunmaktadır. Bu farklar derece ve kademeye göre değişebilir.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!