Pazar , Mart 24 2019
Ana Sayfa / PAEM ALIMI / Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?
komiser-yardimcisi-nasil

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur ?

Lise mezunu olup polis olmak isteyen bazı arkadaşlarımız nasıl komiser yardımcısı olabileceklerini sormaktadır. Bizler komiser yardımcısı nasıl olabilirsiniz sorusuna detaylı bir şekilde değinelim istedik. Öncelikle şunu söyleyelim arkadaşlar lise mezunu olanların komiser yardımcısı olması imkansız peki nasıl komiser yardımcısı olabilirsiniz?

Nasıl Komiser Yardımcısı Olunur ?

Komiser yardımcısı olmak isteyen adaylar 2 şekilde komiser yardımcısı olabilirler. Komiser yardımcısı alımı şu anda meslek içi ve meslek dışından yapılmaktadır. Bu alımların ikisinde de en az lisans mezunu olmak şarttır lisans mezunu olamayanlar komiser yardımcısı olamazlar. Peki bu alımlarda şartlar nelerdir aşağıda değinelim. Mesleğe girmiş olan polis memurları meslekleri sırasında açık öğretim veya dengi bir lisans eğitimini kazanıp mezun olduklarında komiser yardımcısı olma imkanını elde derler. Ayrıca sivil polis nasıl olunur konusunda merak ettiklerinizi de yazımızda bulabilirsiniz.

Meslek Dışından Komiser Yardımcısı Alımı Nasıl Yapılır ?

Polislik mesleği dışından lisans mezunları arasından polis amirleri eğitim merkezine kamu personeli seçme sınavı ile alım yapılmaktadır. Buradaki şartlardan kısaca bahsedecek olursak arkadaşlar polis akademisinin belirlemiş olduğu KPSS baraj puanı ve fazlasını almak, 30 yaşından gün almamış olmak belli başlı şartlardandır. Tabi şartlar bunlarla da bitmemektedir. Bu şartları taşıyan adaylar fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarına tabi tutularak okula girmeye hak kazanabilmektedir. Dışarıdan alımı yapılan polis amirleri eğitim merkezi için eğitim süresi 11 aydır.

Meslek İçi Komiser Yardımcısı Alımı Nasıl Yapılır ?

Meslek içerisindeki komiser yardımcısı alımı ise yapılacak olan polis amirleri eğitim merkezi sınavında başarılı olmak ilk şarttır. Tabi bunun öncesinde lisans mezunu olmak ve 45 yaşından gün almamış olmak şartı vardır sınav için. Bu şartları taşıyarak sınava giren adaylardan başarılı olanlar fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarına tabi olarak alacakları eğitim ile komiser yardımcısı olabilirler. Meslek içi alımlarda eğitim süresi ortalama 3 ay sürmektedir.

Polis amirleri eğitim merkezi puan hesaplaması nasıl yapılır tüm detaylara PAEM Puan Hesaplama yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!