Çarşamba , Ekim 21 2020
narkotik-polisi-olmak

Narkotik Polisi Nasıl Olunur?

Polis olmak isteyen adayların öncelikleri tabi ki polis okulları sınavlarını kazanabilmektir. Polis okulu sınavlarını kazanan adaylar ise okullarını bir an önce bitirerek polis memuru olarak mesleğe atanmayı hayal etmektedirler. Polis okullarında ise mesleğe gireceği günü iple çekerken adaylar akıllarında hangi birimde çalışacakları da bulunmaktadır.

Polis adaylarının akıllarında bir çok birim bulunduğu için bizlerde bir çok polis adayının gönlünü süsleyen Narkotik Polisi nasıl olunur bu konuya değinelim istedik.

Narkotik Polisi Ne İş Yapar?
Narkotik polisliğine giriş yapmadan Narkotik suçlarla mücadele şube müdürlüğü ne iş yapar bu konuya değinelim. Narkotik suçlarla mücadele şube müdürlüğü ülkemizde her türlü uyuşturucu maddenin satışını, kullanımı ve imalatını engellemekle mücadele eden birimdir. Narkotik birimi bundan 3 yıl öncesine kadar Kaçakçılık ve Organiza Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı bir büro amirliği idi ancak sonrasında kendi başına bir şube müdürlüğü olarak ülkemizde bütün illerde bulunmaktadır.

Narkotik Polisi Olma Şartları Nelerdir?
Narkotik suçlarla mücadele şube müdürlüğünde çalışmak için şuanda belirli şartlar aranmamaktadır. Bu şubede çalışmak genel olarak fedakarlık ve gönüllülük istemektedir. Yaş şartı, boy vb şartları genel olarak bulunmamaktadır. Genel olarak narkotik şubede çalışmak isteyen polisler için seçmeler yapılabilir mülakat tarzında ve polis okullarına seçmelere komisyonlar gidebilir. Bunun dışında çalışmış olduğunu ildeki Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.

Narkotik Polisi Nasıl Çalışır?
Narkotik şubeler illere göre çalışma saatleri değişmektedir. Narkotik şubede çalışan polisler için ayrıca bir mesai saati durumu söz konusu değildir çünkü çağırıldıktan sonra hemen işe giderler. Yine de çalışma saatleri genel olarak illerde 6 gün çalışıp 1 gün istirahat ederken bazı illerde ise 2 gün çalışıp 1 gün izin yapabilirler tabi bunlar ilin durumuna göre değişir.

Narkotik Polisi Maaşları Ne Kadardır?
Polis memurlarının ortalama maaşları tüm şubeler için aynıdır arkadaşlar. Narkotik polisleri içinde normal bir polis memuru ne kadar maaş alıyorsa onlarda o kadar maaş almaktadır. Örneğin günümüzde yeni mezun bir narkotik polisinin maaşı 4.000 TL civarındadır. Eğer ki maaşı fazla şeklindeki düşünceler ile Narkotik şubede çalışmayı düşünen varsa bu düşünceyi akıllarından çıkarsınlar. Bu maaşlarının yanı sıra narkotik şubede çalışan polis memurları yakaladıkları yüklü miktarda ki uyuşturucudan ikramiye alabilmektedirler. Tabi burada yakalanan miktar yakalayan personel sayısı da etkilidir alınan miktarda. Bunun yanı sıra yıllık alınabilen ikramiye miktarı da sınırlıdır yakalanan tüm uyuşturucu maddeden ikramiye alınamamaktadır.

 

İlginizi Çekebilir!

egm-brans-yonetmelik

EGM Branş Yönetmeliği

Polis memurlarının hangi şartlara hangi durumlara göre branş aldıklarını veya hangi durumlarda branştan çıkarma işlemlerinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir