Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / POMEM ALIMI / Önlisans Mezunları Nasıl Polis Olabilir?
onlisans-polis-nasil-olunur

Önlisans Mezunları Nasıl Polis Olabilir?

Önlisans mezunu polis alımı

Polis alımlarının tarihi gelişimine bakacak olursak arkadaşlar cumhuriyet ilk yıllaırnda polis alımlarında okur yazar olmanın yeterli olduğunu görebiliriz. Sonrasında gelen süreçte ise seviye seviye yıllara göre polis alımları için şartlar değişmiştir. Bundan 20 yıl öncesine kadar lise mezunu düzeyinde polis alımı yapan emniyet teşkilatı şu anda önlisans mezunu polis alımı, lisans mezunu polis alımı yapması yanında lise mezunu polis adayları için PMYO giriş için TYT sınavı ile de polis alımı yapmaktadır.Çok uzak bir süreç değil 2000 li yıllarda en az lise mezunu olarak polis meslek yüksek okullarına alım yapılırken şu anda bir çok eğitim düzeyli polis alımı yapılmaktadır. Peki önlisans mezunu polis alımı var mıdır ? ve önlisans mezunları nasıl polis olabilirler sorusunun 2018 yılı içinde son yönetmelik ve düzenlemeler çerçevesinde cevabı nedir ?

Önlisans mezunu Polis Nasıl Olunur?

Lise mezunu ve lisans mezunu polis alımları 2006 yılından beri bilindiği üzere beraber yapılmaktadır. Beraber yapılmaktan kastımız şudur yani 2 okul ayrı ayrı polis eğitimi vererek polis memuru yetiştirmektedir. Bu kurumlar lise mezunları için polis meslek yüksek okulu ve üniversite mezunları için ise polis meslek eğitim merkezleridir. Alım süreçlerinde durum polis meslek yüksek okulları ağılıkta iken son 5 yıldır polis meslek yüksek okulları yerine polis meslek eğitim merkezi alımları oldukça artmış durumdadır.

Lisans mezunu polis alımının süresininde kısalmasıyla yılda 3-4 kez polis meslek eğitim merkezlerine alım yapılması ve önlisans mezunu polis alımı için adaylarının istek ve talepleri  doğrultusunda 2017 yılı itibariyle yönetmelikte değişiklikler yapıldı. Polis meslek eğitim merkezlerine önlisans mezunu polis alımı adayları da alınmaya başlandı. İlgili madde tam olarak şu şekildedir: “Toplam kontenjanın %20’sini aşmamak kaydıyla Bakanlıkça belirlenecek sayıda önlisans mezunu polis alımı bu fıkrada belirtilen usule uygun olarak polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir.” Bu alımlar lisans mezunu polis adayları ile birlikte yapıldığı için kontenjan olarak önlisans mezunlarına POMEM altyapısına alınacak, öğrenci sayısının %20’sini aşmayacak şekilde kadro verilmeye başlanmış oldu.

Örneğin 10.000 polis meslek eğitim merkezi öğrencisi alınacaksa bunların 2.000 kadarı önlisans mezunu adaylar arasından olmaktadır. Bu sayı içerisinde bayan ve erkek aday sayısı polis akademisi başkanlığı tarafından belirlenmektedir.

 Önlisans mezunu polis alımı için şartları tutan önlisans mezunları, polis meslek yüksek okulları sınavlarına girerek polis olabilirler.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!