Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PAEM ALIMI / Paem (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) Nedir?
paem-nedir

Paem (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) Nedir?

Polis amirleri eğitim merkezi ismi ilk olarak 2015 yılında polis akademisinin öğrenci alımını tamamen sonlandırmasıyla ortaya çıkmıştır. Polis amirleri eğitim merkezi emniyet teşkilatının amir ihtiyacını karşılayan polis akademisinin kapatılmasından sonra yine polis akademisi içerisinde kurulan bir kurumdur. Bu kurum şuanda 2 tür olarak emniyet teşkilatına amir yetiştirmektedir.

Paemden Mezun Olan Adaylar Ne Olarak Göreve Başlar?
Polis amirleri eğitim merkezini kazanan adaylar okuldan mezun oldukları zaman emniyet teşkilatına komiser yardımcısı rütbesi ile atanırlar. Emniyet teşkilatı amir ihtiyacını şuanda paem içerisinde hem meslek içinden alımlar hemde meslek dışından alımlarla devam ettirmektedir. Peki polis amirleri eğitim merkezine nasıl girilebilir buna aşağıda değineceğiz.

Meslek Dışı Paem Alımı Nasıl Yapılır?
Emniyet genel müdürlüğü emniyet teşkilatı dışından lisans mezunu adaylar arasından polis amirleri eğitim merkezlerine öğrenci alımı yapmaktadır. Bu alımlarda aranan şartlardan kısaca bahsedecek olursak arkadaşlar ilk şart lisans mezunu olmak, kpss den polis akademisinin belirlediği baraj puanını almış olmak ve 30 yaşından gün almamış olmak en önemli şartlardandır diğer şartlara detaylı olarak başka yazılarımızda değineceğiz. Bu şartlar dışında polis akademisinin belirlediği sınavlarda başarılı olmak da ayrı bir kriterdir. Paem eğitim süresine bakacak olursak eğer 11 ay gibi bir eğitim süresi bulunmaktadır.

Meslek İçi Paem Alımı Nasıl Yapılır?
Emniyet teşkilatı içerisinde görev yapan polis memurlarınında polis amirleri eğitim merkezi sınavlarına girerek belli bir süre eğitim sonrasında komiser yardımcısı olarak mesleğe tekrar dönebilmektedirler. Bu sisteme eskiden komiser yardımlığı sınavı denilmekte iken şuanda paem meslek içi alımı olarak değiştirilmiştir. Meslek içi paem alımında ise kpss yerine sınava başvuru yapan adaylara yazılı sınav uygulaması ve sonrasında yazılı sınavlarda başarılı olanlara fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları yapılmaktadır. Polis memurlarının bu sınava girebilmeleri içinde yine lisans mezunu olmaları gerekmektedir. Lisans mezunu olmanın yanı sıra en az 2 yıllık polis memuru olmaları ayrıca 45 yaşından gün almamış olmak şartı bulunmaktadır. Bu şartların dışında polis memurlarının taşıması gereken şartlarda bulunmaktadır o şartlara ilerleyen yazılarımızda detaylı olarak değineceğiz.

Komiser yardımcısı nasıl olunur öğrenmek istiyorsanız sizde Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur? yazımızdan detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!