Salı , Eylül 29 2020
paem-puan-hesaplama

Paem Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Polis amirleri eğitim merkezlerine alımların iki şekilde yapıldığını daha önceki yazılarımızda sizlere belirtmiştik arkadaşlar. Bu yazımızda da polis amirleri eğitim merkezine alımı yapılan 2 şekil öğrenci puanlama sistemini sizlere anlatacağız.

Meslek İçi Paem Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Meslek içerisinden polis amirleri eğitim merkezine alımı yapılan öğrencilerin puan hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır.

Emniyet Mensubu olan adaylar için, yazılı sınav puanının %25’i, fiziki yeterlilik sınavı puanın %25’i ve mülakat sınavı puanının %50’sinin toplamıdır. Adaylar arasından başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; yazılı sınavdan alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

Yani örnek verecek olursak bir adayımız
Yazılı sınavdan 90 almış olsun bunun %25 i 22,5
Fiziki yeterlilik sınavından 100 almış olsun bunun %25 i 25
Mülakat sınavından 100 almış olsun bunun %50 si alınırsa 50
Yani toplamda adayımızın başarı puanı 97,5 olmuş olur.

Bu hesaplama işlemlerine göre en yüksekten en düşük puana doğru alınacak adaylar asil olarak polis amirleri eğitim merkezini kazanırlar.

Meslek Dışı Paem Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Emniyet teşkilatı dışından polis amirleri eğitim merkezine alımı yapılan öğrencilerin puan hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır.

Emniyet mensubu olmayan adaylar için; KPSS puanının %25’i, fiziki yeterlilik sınavı puanın %25’i ve mülakat sınavı puanının %50’sinin toplamıdır. Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; KPSS’den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

Örnek verecek olursak bir adayımız
Kamu personeli seçme sınavından 70 almış olsun bunun %25 i 17,5
Fiziki yeterlilik sınavından 90 almış olsun bunun %25 i 22,5
Mülakat sınavından 100 almış olsun bunun %50 si 50
Toplamda adayımızın başarı puanı 90 olmuş olacaktır.

Bu hesaplama işlemlerine göre en yüksekten en düşük puana doğru alınacak adaylar asil olarak polis amirleri eğitim merkezini kazanırlar.

İlginizi Çekebilir!

universite-polis

Üniversite Okurken Polis Olunur mu?

Üniversite sınavlarına giren adaylardan üniversiteyi kazananlardan bazıları polis olmaya karar verebiliyor işte bu nedenle bizlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir