Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PMYO ALIMI / PMYO Baraj Puanına Okul Puanı Dahil mi?

PMYO Baraj Puanına Okul Puanı Dahil mi?

PMYO baraj puanına okul puanı dahil  edilecek mi?

Polis meslek yüksek okulu için girişler açılmadan önce meraklı olan lise öğrencileri okuldan mezun veya mezuniyet bekleyenler olsun bu yıl değişen PMYO şartları için acaba PMYO baraj puanına okul puanı etkisi olucak mı? sorusu gündem teşkil ediyor. Daha önceden yüksek okula geçiş sınavı ilk seviyede YGS puanı okul puanına eklenerek hesaplama yapılırken artık TYT sınavı ile alınan ham puana okul puan ortalaması eklenerek polis meslek yüksek okulu puanları elde edilecek.

 

PMYO taban puanına lise başarı puanı ekleniyor mu?

Polis okulu adayları yüksek öğrenime giriş sınavı için yeni sistemde tanımlanan TYT sınavında elde ettikleri  puan ile polis olmak için gerekli olan baraj puanı kaç olmak zorundadır sorusu ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu konu yeni bir sistem ve bu sistem ile bu yıl ilk olarak aday alınacağı için tahminlerimizi paylaşıp olası baraj puan hesaplanması, ham puan ve okul başarı puanı ile ilgili yeni uygulamayı eski uygulama ve daha önceki YGS sınavları için aranan 270 taban puan üzerinden hesaplamak çok gerçekci olmayabilir. Ancak yeni sistem hakkında bir fikir verebilir çünkü YGS farklı oturumlar için taban puan sınav öncesindeki yıla ait sonuçlara göre hesaplanarak açıklandığından, 2017 yılı için 270 olduğu duyurulmuştur. Yeni sistem için taban puan 2018 sınav sonuçları ile açıklandığı zaman bu puana otomatik olarak okul puanı eklenip eklenmeyeceği de ilgili duyuru ile bildirilecektir. Ancak YGS de olduğu gibi taban puanı geçen her aday okul başarı puanı ne olursa olsun PMYO sınavına girmeye hak kazanmaktadırlar.

Polis Akademisi web sayfası duyurlar kısmında  Polis Meslek Yüksek Okulu için 2017 ham taban puanı için (YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6) gibi 6 farklı oturum için en az 270 ham  puan olarak belirlenmiştir. Bu duyuru da net bir şekilde ham taban puan ifadesi kullanılmaktadır.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!