Pazar , Eylül 27 2020

PMYO Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Merakla beklenen YKS sonuçlarının ardından PMYO başvurular için geri sayım başladı. YKS’den yeterli puanı alan adaylar tercih hakkını kazanacak. PMYO tercih sonuçlarının ardından kazananlar 2 yıllık PMYO eğitiminin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosuna alınacak. Peki, PMYO başvuruları ne zaman ve nasıl başvuru yapılır? 

 

PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) giriş için YKS Temel Yeterlilik Sınavından 150 puan ve üstü almak yeterlidir. Tercih yapan öğrencilerden en yüksek puan alandan düşüğe doğru ilk 2500 öğrencinin kaydı kabul edilecek. 2020 YKS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 06 Ağustos 2020’de tercihlerin yapılmasına başlandı. Adaylar tercihlerini 06 – 14 Ağustos 2020 tarihleri arasında ais.osym.gov.tr adresinden yapmaları gerekmektedir.

 

Pandemi Sonrası PMYO Taban Puanı Kaç Oldu?

YÖK, Koronavirüs sebebiyle bu seneye özgü olmak üzere YKS taban puanlarında değişikliğe gitmişti. Bu yıl ile sınırlı olmak koşulu ile TYT’de 150 puan, AYT ve YDT’de ise 170 puan taban puan olarak belirlendi. TYT sınavından en az 150 puan alan öğrenciler 2 yıllık okul tercih etme hakkı kazandılar. Bu sebeple Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) taban puanı da bu seneye özel olarak 150 puan olmuş oldu.

 

Polis Meslek Yüksek Okulu, 2 yıl eğitim veren bir okuldur. Önlisans olarak kabul görmektedir. PMYO’dan mezun olan öğrenciler daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapmaya başlarlar. Bugün Türkiye genelinde 6 adet Polis Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır. Bunlar;

  • İstanbul Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksek Okulu
  • Kastamonu Polis Meslek Yüksek Okulu
  • Kırıkkale Polis Meslek Yüksek Okulu
  • Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu
  • Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu
  • Akyurt Polis Meslek Yüksek Okulu

PMYO’ların kurulma amacı;

Atatürk ilke ve inkilapları doğrultusunda demokratik ve laik sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlı,

Devletin bölünmez bütünlüğüne duyarlı,

Türk milletinin milli, ahlaki, insani ve manevi değerlerini taşıyan,

Emniyet Teşkilatının ilerlemesine yardımcı olacak nitelikte ilmi, mesleki, teknik bilgi ve beceri sahibi,

Polis olmanın gurur, şeref ve polis üniformasının gerektirdiği saygınlığı taşıyan,

T.C Anayasasında belirlenen Cumhuriyet nitelikleri doğrultusunda çözme ve takip kabiliyeti gelişmiş,

Hizmetini kanunlara uygun yapılması ve arzu edilen neticeye ulaşması için gerekli olan inanç ve şuur ile meslek disiplinin gerektirdiği tavır ve davranışları gösteren meslek mensupları yetiştirmektir.

İlginizi Çekebilir!

sehit-yakini-polis

Şehit Yakınları Polis Olabilir mi?

Polislik ve askerlik görevini icra ederken görevleri başında canlarını veren kişilere şehit denilmektedir. Vatanı için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir