Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PMYO ALIMI / PMYO İzinleri ve Evci İzin!
pmyo-evci-izin

PMYO İzinleri ve Evci İzin!

Polis meslek yüksek okulu adayı öğrenciler okulu kazandıktan sonra okulun başlamasıyla okullardaki tatille ilgili sorular sormaya kendilerince başlamaktadırlar. İzin konusu ise polis yetiştiren okulların eğitim ve öğretim yönetmeliğinde açıkça belirtilmiştir. İlk olarak bir dip not düşerek başlayalım polis okulları açısından tüm resmi tatiller okullar için de resmi tatildir yani resmi tatillerde polis meslek yüksek okullarında eğitim ve öğretim yapılamamaktadır.

Polis Meslek Yüksek Okulu İzinleri
Polis meslek yüksek okulu öğrencileri için eğitim ve öğretim yönetmeliğinde izinler şu şekilde açıklanmıştır. Polis meslek yüksek okulu eğitim ve öğretim yönetmeliğinin 11. Maddesine göre;

Öğrencilere; resmi tatil, yarıyıl, evci, günübirlik, hafta sonu, mazeret ve hastalık izni olmak üzere yedi türlü izin verilir.

a) Resmi tatil izni: Cumartesi, Pazar ve diğer resmi tatillerde gündüz verilen izindir. Görevli ve hafta sonu cezası almış olanlar hariç bütün öğrenciler izinli sayılır. Evci izni almamış olan öğrenciler akşam emredilen saatte yüksekokula dönerler.

b) Yarıyıl izni: İki dönem arasında verilen iki haftalık izindir. Öğrenciler, bu izinlerini belirtmiş oldukları adreslerinde geçirebilirler.

c)(Değişik:RG-13/7/2015-29415) Polis Meslek Yüksek Okulu Evci izni: Eşi, ana-baba, kardeşlerden, eşinin ana-babasından veya ikinci dereceden kan hısımlarından herhangi birisinin, yüksekokulun bulunduğu İl/İlçeler ile sınırı olan diğer İl/İlçelerde ikamet ettiği yüksekokul müdürlüğü tarafından araştırılıp tespit edilen öğrenciye eğitim öğretim yılı boyunca Cuma akşamı ders bitiminden, Pazar günü akşam yoklamasına kadar, diğer tatil günlerinde tatil günü başlayıp tatilin son günü akşam yoklamasına kadar gece yatısına kalmak üzere verilen izindir. Bu izin, yüksekokulun bulunduğu İl/İlçeler ile sınırı olan diğer İl/İlçelerin ulaşım durumu ve yol güvenliği göz önüne alınarak yüksekokul müdürlüğü tarafından değerlendirilerek verilir.

ç) Günübirlik izni: Öğrencilere herhangi bir mazeretinden dolayı yüksekokul müdürlüğünce bütün veya yarım gün olarak verilen izindir.

d) Hafta sonu izni: Öğrencilere, mazeretlerinden dolayı yüksekokul müdürlüğü tarafından uygun görülen hallerde, hafta sonunda gece dışarıda yatması için verilen izindir. Öğrenciler, bu izni kullanabilmesi için evci izninde belirtilen yakınlarından herhangi birinin ya da birilerinin yanında kalacağını ispatlamak zorundadırlar.

e) Mazeret izni: Öğrencilerin mazeretlerinden dolayı, geçerli belgeye veya inandırıcı bilgiye dayanarak yüksekokul müdürlüğü tarafından bir eğitim-öğretim yılında en fazla on güne kadar verilen izindir.

f) Hastalık izni: Öğrencilerin hastalıklarından dolayı doktor raporuna istinaden yüksekokul müdürlüğünce uygun görülmesi halinde rapor süresi kadar verilen izindir.

g)(Ek:RG-13/7/2015-29415) Gece Yatısı İzni: Evci olmayan öğrencilere, mazeretlerinden dolayı Yüksekokul Müdürlüğü tarafından uygun görülen hallerde, hafta içi veya sonunda gece dışarıda yatması için ders bitiminden sabah yoklamasına kadar verilen izindir. Öğrencilerin bu izni kullanabilmesi için evci izninde belirtilen yakınlarından birinin yanında kalacağını ispatlaması zorunludur.
(2) Yüksekokul öğrencileri, eğitim-öğretim dönemi süresince izinlerinde üniformasız dolaşmazlar. Ancak yüksekokul müdürlüğünce lüzum veya uygun görülen durumlarda öğrenci sivil elbise giyebilir.
(3) İzinli çıkacak öğrencilerin kılık ve kıyafetleri, Öğrenci İşleri Şube Müdürlüğünce, tatil günlerinde ise nöbetçi heyetinden görevlendirilecek personel tarafından kontrol edilir. Kılık ve kıyafetinde kusur görülenlere, kusuru giderildikten sonra izin verilebilir.
(4) Yarıyıl ve resmi tatil izinleri hariç, izin isteyen öğrenciler en yakın amirinden başlayarak müracaat ederler. Uygun bulunanların dilekçeleri üst makama arz edilir. Uygun bulunanlar izine gönderilir. Uygun bulunmayanların istekleri gerekçeleri belirtilerek reddedilir.
(5) İzinli çıkan öğrencilere iznin türü ve süresini gösteren bir izin belgesi verilir.

Yukarıdaki şartlar haricinde izin söz konusu olmamaktadır. Tüm her şey yönetmelikte yazdığı şekilde sizlerle paylaşılmıştır.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!