Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PMYO ALIMI / PMYO Ne Zaman Kapanacak ?
pmyo-kapaniyor-mu

PMYO Ne Zaman Kapanacak ?

Polis meslek yüksek okulları 2 yıllık eğitim veren ve polis akademisine bağlı okullardır. Bu okulların eğitim-öğretim düzenini polis akademisi başkanlığı belirlemektedir. Yani polis meslek yüksek okulları kendi başlarına kapanıp açılma gibi bir karar vb duruma kendiler karar veremezler.

Polis meslek yüksek okulları sınavlarını takip eden bir çok polis adayı yıllardır süre gelen polis meslek yüksek okulları kapandı kapanacak dedikodularını kesinlikle duymuşlardır. Peki bu dedikoduların gerçeklik payı nedir kapanma durumu söz konusu mudur tüm bu detaylara aşağıda değineceğiz.

Polis Meslek Yüksek Okulları Kapanıyor mu?
Polis meslek eğitim merkezlerinin polis meslek yüksek okullarının yerini almaya başlamasının ardından ilk olarak ortaya çıkan artık lise mezunu polis alımı olmayacak dedikodusu her sene güncellenerek bir sonraki yıla aktarılır duruma geldi. Bu dedikodular tamamen lise mezunu polis memuru alımlarının azalması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Eskiden 7500 civarı olan polis meslek yüksek okulu alımlarının 2500 civarlarına kadar düşmesi de tamamen polis meslek yüksek okullarının kapatılması dedikodularını da beraberinde getirmektedir.

Günümüzde polis meslek yüksek okulları 27 gibi bir rakamda iken kapanarak polis meslek eğitim merkezlerine dönüştürülmesiyle birlikte bu sayı 5 e düşmüş durumda. Bu 5 polis meslek yüksek okulundan 2 tanesi karma eğitim vermektedir.

Peki bu 5 polis meslek yüksek okulları hangileridir aşağıda bakalım;

Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu

İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu

İstanbul Adile Sadullah Polis Meslek Yüksek Okulu

Kırıkkale Polis Meslek Yüksek Okulu

Şuanda bu okulların kapanma gibi bir durumla söz konusu değildir. 2018 yılı içerisinde de yine İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU’ nun açıklaması doğrultusunda 2500 polis meslek yüksek okulu öğrencisi alınacağı açıklanmış durumdadır.

Yani işin kısacası arkadaşlar şuanda polis meslek yüksek okullarının kapanması gibi bir durum 2018 yılı içerisinde de söz konusu değildir. Polis meslek eğitim merkezleri ile birlikte polis meslek yüksek okulları da öğrenci yetiştirmeye devam edecektir. Aksi bir durum olacak ise zaten bunu ilk ağız olan polis akademisi başkanlığından duyacağızdır sağda solda konuşulanlara itibar etmeyiniz. Bizim tahminimizde arkadaşlar önümüzdeki en az 3 yıl daha polis meslek yüksek okulları eğitim vermeye devam edeceklerdir.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!