Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PMYO ALIMI / PMYO ve POMEM Farkları
pmyo-pomem-farklari

PMYO ve POMEM Farkları

Polis meslek yüksek okulu ile polis meslek eğitim merkezleri ara ara karıştırılmaktadır. Bir çok polis adayı hangi mezuniyetin göre hangi polis okulu sınavlarını takip edeceğini bilmemektedir. Bizlerde bu kafa karışıklıklarını gidermek için sırasıyla tüm polis yetiştiren kurumların benzerliklerinden ve farklarından ayrı ayrı yazılarda bahsedeceğiz.

PMYO – POMEM Farkları!
Polis meslek eğitim merkezleri ve polis meslek yüksek okulları ile ilgili detaylı farkları sırasıyla aşağıda sizlerle paylaşıyoruz dikkatli şekilde okuyunuz.

– Polis meslek yüksek okulları (pmyo) 2 yıllık eğitim süreci olan okullar iken polis meslek eğitim merkezleri (pomem) şuanda en az 4 ay eğitim vermektedir.

– Polis meslek yüksek okulları en az lise mezunu polis adayı alımı yaparken polis meslek eğitim merkezleri en az önlisans mezunları polis alımı yapmaktadır.

– Polis meslek yüksek okullarına üniversite mezunu olunsa dahi şartları tutan adaylar girebilirken polis meslek eğitim merkezlerine lise mezunları giremezler.

– Polis meslek yüksek okullarının yaş şartı 26 yaşından gün almamış olmak iken polis meslek eğitim merkezleri için yaş şartı 30 yaşından gün almamış olmaktır.

– Polis meslek yüksek okulları son düzenleme ile lise sonrası sınavı olan Temel Yeterlilik Testi ile alım yaparken polis meslek eğitim merkezleri için kamu personeli seçme sınavı şartı vardır.

– Polis meslek yüksek okulları ile polis meslek eğitim merkezlerinin parkurlarında ufak farklılıklar vardır süre örneğin.

– Polis meslek yüksek okullarından mezun olan polis memurlarının dereceleri daha yüksek iken polis meslek eğitim merkezlerinden mezun olan polislerin dereceleri daha düşüktür yani polis meslek eğitim merkezinden mezun olan polis memurları daha iyi derece ile başlamaktadırlar.

PMYO – POMEM Benzerlikleri
Polis meslek yüksek okulları ile polis meslek eğitim merkezlerinin benzerliğine bakacak olursak ikisinden de mezun olan adaylar mesleğe polis memuru olarak başlamaktadır.

Karma eğitim veren polis meslek eğitim merkezlerine Karma Eğitim Veren POMEM’ler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!