Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PMYO ALIMI / Pmyo Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?
pmyo-puan

Pmyo Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Polis meslek yüksek okulları 2 yıllık önlisans eğitimi vererek adayların polis olmasını sağlayan eğitim kurumudur. Bu eğitim kurumundan mezun olan adaylar mesleğe polis memuru olarak başlamaktadırlar. Polis meslek yüksek okulları sınavlarını kazanmak isteyenlerin girdikleri sınavlara göre puan hesaplamasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Polis Meslek Yüksek Okulu Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?
Polis meslek yüksek okullarının puan hesaplama yüzdeleri diğer polis eğitim kurumları gibi geçtiğimiz aylarda düzenlendi. Son düzenleme ile pmyo sınavına girecek adayların ygs puanlarının %25 i, fiziki yeterlilik sınavlarının %25 i ve mülakat sınavlarının da %50 si alınarak puan hesaplaması yapılmaktadır. Polis meslek yüksek okulu alım yönetmeliğinde bu durum şu şekilde açıklanmaktadır.

Başarı sıralamasına esas Polis Meslek Yüksek Okulu Giriş Puanı; fiziki yeterlilik sınavı puanının % 25’i, mülakat sınavı puanının % 50’si ile 8 inci maddenin birinci fıkrasının (ç) bendine göre belirlenen puan türünden ya da türlerinden adayın en yüksek puanının % 25’inin toplamıdır. Polis Meslek Yüksek Okulu giriş puanına göre erkek, bayan ve Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için asıl, yedek ve başarısız olmak üzere ayrı ayrı sınav sonuç listesi düzenlenir. Sınav sonuçları Başkanlığın internet sitesinden duyurulur. Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla YGS’den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

Burada da adaylar için en önemli olan sınav türü olarak mülakatın %50 si olduğu için mülakat sınavını görmekteyiz.

Pmyo sınavlarından olan fiziki yeterlilik parkuruna PMYO Parkuru Nasıldır? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!