Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / BEKÇİ ALIMI / Polis alımı cilt sağlık şartları

Polis alımı cilt sağlık şartları

Polis Alımı Sağlık Şartları

Polis alımı için sağlık şartları arasında en çok araştırılan ve merak edilen konulardan biri olan cilt hastalıkları ve özellikleri yara izleri, faça izleri, çehrede sabit eser kavramı, eşgal belirleyen deri lezyonları, dövme ile polis olunur mu?  gibi farklı konuları içeren bir sağlık alt başlık konusudur.

Öncelikle en çok sorulan sorulardan biri dövme ile polis olunabilir mi?

Evet artık yazlık üniforma altında kalan dövme ile polis alımı için başvuru yapılabilir ve sınavlarda başarılı olunursa dövme ile polis olunabilir. İlgili şartların açıklandığı konumuz.

Yara izi ve faça izi arasında fark nedir ?

Yara izi her hangi farklı nedenlerle yanık, trafik kazası, ameliyat veya benzeri olaylara bağlı oluşan bazı izleri tarifler iken faça izi kişinin kendi iradesi ile bazı psikolojik bozukluk ve alt yapı etkenlerini gösteren kendi öz yaralamaları olup halk arasında jilet izi, faça izi, müslümcü izi, psikopat izi gibi farklı isimlerle anılır ve bu faça izleri polis alımı için her zaman red sebebidir ve polis olmaya engeldir. Detaylı konumuz

Eşgal belirten iz veya çehrede sabit eser ne demektir ?

Çehrede sabit eser adli bir terim olup eşgal belirten iz ise kriminal bir terimdir. Aslında anlma olarak benzerdirler ve kişinin yüz veya vücudunun görünen bir bölgesinde kendisini tanımlamaya yarayan belirteç bir yara izi  veya deri işareti olup olmamasına yönelik bir durumdur. Çehrede sabit eser hukukta bir kavga veya kaza sonrasında kişinin yüzünde kalıcı bir iz veya deformite kalması halinde kanunun kişinin zarar gören haklarının tespiti açısından ve  konu olacak maddi, manevi tazminat veya ceza tespitinde önemlidir. Eşgal belirten izler ise suçluların veya emniyet mensuplarının görevlerini yaparken kendilerinin ayırt edilmesini sağlayacak deri izleri veya doğum lekeleri veya kalıcı çöküklük, organ kayıpları gibi durumları ifade eder.

Deri için polis alımı sağlık şartları her türlü kronik, tekrarlayıcı cilt hastalıkları, cilt kanserleri, tedavi ile düzelse bile tekrarlayıcı özelliği olan hastalıkları bazı istisnai durumlar dışında kesin olarak öğrenciliğe engel olarak kabul etmektedir. Ayrıca beş metreden bakıldığında eşgal belirleyen iz ve lekeler, lezyonlar öğrenciliğe engel olarak kabul edilir. Yazlık üniforma ile görünen her türlü dövme ve kalıcı uygulama da öğrencilik için engel olarak kabul edilir. Vücudun neresinde olursa olsun baştan söylediğimiz tedavi edilebilse dahi kronik tekrarlayıcı deri rahatsızlıkları (sedef, iktiyoz, vitiligo, egzema) öğrencilik için engeldir.

Yazlık üniforma giyildiğinde vücudun kapalı kısmında kalan, eşgal belirlemeyen, form kaybına yol açmayan, fonksiyon kaybına yol açmayan sikatris ve yanık izleri, nevüsler, cilde ait olmayan iyi huylu tümörler, kronik bir hastalık nedeniyle oluşmamış izler, keloid ve lekeler öğrencilik için sağlam kabul edilir.

 

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!