Çarşamba , Ağustos 5 2020
polis-cocuklari-sinav

Polis Çocuğu Olmak Polislik Sınavında Avantaj mıdır?

Polis çocuklarının geçmişten günümüze kadar sürekli olarak sordukları soruların başında polis çocuğu olmanın polis olmaya etkisinin olup olmadığıdır. Polis çocukları ile ilgili bu duruma açıklık getirmek amaçlı olarak bu yazımızı hazırlama gereği duyduk. Çünkü öğretmen çocukları için biliyorsunuzdur “Devlet Yatılı ve Bursluluk Sınavı” gibi bir sınavda ayrıcalık ve ek puan söz konusudur.

Polislik için ortalıkta gezen onca bilgi kirliliğini bu yazımızda polis çocukları için netleştirelim.

Polis Çocuklarına Polislik Sınavında Öncelik Olur mu?
Polis çocuklarının etrafında sürekli olarak senin baban zaten polis hiç bir iş yapamazsan polis olursun babandan torpillisindir zaten tarzındaki sözleri bir çok kişi duymuştur. Ortalıkta dolaşan bu sözlerin hiç bir doğruluk payı bulunmamaktadır. Polis çocuklarına yapılan sınavlar için herhangi bir ek puan veya ayrıcalık durumu söz konusu değildir. Bu polis alımı yapan polis meslek eğitim merkezi, polis meslek yüksek okulu ve polis amirleri eğitim merkezi içinde geçerlidir. Tüm polis adayları gibi polis memurlarının çocukları da alımlarda tüm adaylar gibi bütün şartları taşımaları gerekmektedir herhangi bir şartı tutmayan polis çocukları diğer adaylar gibi sınavlardan elenmektedirler.

Peki polislik sınav başvurularında yazan ;

Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak,

bu kısımın anlamı nedir diye soran adaylar olacaklardır. Buradaki anlatılmak istenen emniyet teşkilatında çalışırken şehit olan veya görev esnasında gazi olan hastalanan polis memurlarının çocuklarını kapsamaktadır. Bu kontenjanda diğer adayları ilgilendiren bir durum değildir. Yani çalışan veya emekli olan polis memurlarının herhangi bir ayrıcalığı sınavlar için söz konusu değildir.

İlginizi Çekebilir!

neden-polis

Neden Polis Olmak İstiyorsunuz?

Küçüklükten bu yana sürekli olarak sorulan büyüyünce ne olmak istiyorsun sorusunda bir çok çocuğun vermiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir