Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PAEM ALIMI / Polis Okulu Öğrencileri Maaş Alıyor mu?
polis-okulu-maas

Polis Okulu Öğrencileri Maaş Alıyor mu?

Polis okulu öğrencileri maaş alır mı?

Polis okulları sınavlarına hazırlanan adayların akıllarındaki sorulardan bir tanesi de polis olmadan önce okulda maaş alınıp alınmadığıdır. Polis okulları devlet tarafından eğitim masrafları karşılanan parasız ve yatılı eğitim kurumlarıdır. Polis eğitimi veren tüm okullar yani polis meslek eğitim merkezleri, polis amirleri eğitim merkezi, polis meslek yüksek okulu ve polis özel harekat okullarında okuyan öğrenciler meslekte alacakları maaş kadar okullarda da maaş alınacağını düşünmektedirler ancak bu durum bu şekilde değildir.

POMEM, PMYO ve PAEM Okullarda Okurken Maaş Alınıyor mu?

Bazı askeri okullarda öğrenci olan örneği uzman erbaş adayları öğrenim süreleri boyunca yani 3 ay boyunca normal uzman erbaş maaşı almaktadırlar. Polis adaylarımızın bir çoğunun bildiği yanlış şeylerde olan polis okulunda okurken maaş alınması konusu yanlıştır arkadaşlar. Polis okullarındaki durum ise arkadaşlar maaş değil harçlık konusudur. Yani polis okullarında okuyan adaylar maaş almamaktadır. Polis maaşlarını 4 bin tl olarak düşünecek olursak arkadaşlar her öğrenciye 4 bin tl gibi bir maaş henüz polis okullarında külfet olacaktır. Peki polis okullarındaki harçlık durumları nasıldır buna aşağıda değinelim.

Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) Maaşı

Polis meslek yüksek okulları 2 yıllık eğitim veren kurumlardır arkadaşlar. Polis meslek yüksek okulunu kazanan adaylar ayılık olarak şuanda ortalama 300 TL civarında harçlık-maaş almaktadırlar. Bu maaşlar 1. ve 2. sınıf arasında 5-10 tl farketmektedir.

Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) Maaşı

Polis meslek eğitim merkezlerinin eğitim süresi en az 4 en fazla 6 aydır. Bu eğitim süresi boyunca polis meslek yüksek okulu öğrencileri gibi aylık 450 tl civarı harçlık-maaş almaktadırlar.

Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) Maaşları

Polis amirleri eğitim merkezi yani paem de 2 ayrı öğrenci modeli vardır arkadaşlar.

Bunlardan biri dışarıdan alımdır, dışarıdan alımdan paem okuyan öğrenciler de yine 300 tl civarı harçlık-maaş almaktadırlar.

Meslek içerisinden polis amirleri eğitim merkezinde okuyanlar ise normal polis memuru maaşını almaktadırlar ki zaten bu öğrenciler polistirler sadece rütbe almak için okulda öğrenim görmektedirler.

Yeni mezun polis maaşlarına Yeni Mezun Polis Maaşı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!