Pazar , Mart 24 2019
Ana Sayfa / POMEM ALIMI / Polis olma şartı 2018

Polis olma şartı 2018

Bu yıl polis olma şartı nedir ?

Üniversite de okuyan meslek edinmek için bir bölüm seçmiş bile olsa pek çok genç arkadaşımız polis olma şartı için kendi durumlarını, uygunluklarını değerlendirip meslek olarak polis olmak istiyorum diyerek yola başlıyorlar. Bu arkadaşlarımız için polis olma şartı, mesleki süreç konusunda bilgi verilmesi bu sebeple gereklilik oluyor. Polis olma şartı tek olmamasına rağmen bu pek çok şartı kendinde toplayan çok sayıda genç meslek sınavı için ter döküyor. Her yıl on binlerce genç bu zorlu yola giriyor ve her yıl açılan binlerce polis alımı kadrosu için yarışıyor. her aday bir diğer rakibinin önüne geçmek için mücadele ediyor ve yüksek sesle motivasyonunu güçlendirmek için polis olmak istiyorum diyor. Burada öncelikli yapmanız gereken diğer rakipleri elemek ve öne çıkmak için daha iyi ve daha istekli olmanız şart.

Polis olma şartı taşıyan ve bu motivasyonu en derinden hisseden  adaylar Emniyet Genel Müdürlüğü kanalı ile düzenli olarak yayımlanan polis olma şartı kriterlerini tamamını sağlamak zorundadır. İlk olarak polis olma şartı bulunan istekli adayın vücudunda tatuaj yani dövme varsa dövmelerin 2018 sağlık yönetmeliği şartlarına göre  yazlık üniforma giyildiğinde görülmemesi gereklidir. Dövme dışarıdan görülen bir vücut bölgesinde ise bu sağlık yönetmeliği 2018 şartlarına göre red edilme sebebidir. Aynı şekilde faça izleri ve jilet izi var ise bunlar da kesinlikle red sebebi olarak değerlendirilir.

Polis Olma Şartı 2018 ( Tam Liste )

 •  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 •  Yurt dışından gelen adaylar vatandaşlık şartını yerine getirmezse adaylık sürecine giremezler.
 •  Polis olma şartı 2018 yılı Emniyet Sağlık Yönetmeliği içinde ki bütün sağlık elverişlilik koşullarına sahip olmalıdır.
 •  Emniyet Genel Müdürlüğünü sağlık yönetmeliğinde farklı şartlardan birine sahip değilseniz adaylık ve mesleki sürece hak kazanmış dahi olsanız elenirsiniz.
 • Polis olma şartı arasında silah taşımaya elverişlilik ve silah kullanabilme yeteneğine sahip olunması eğitim sürecinde değerlendirilen bir koşuldur.
 • Başvuru sırasında siyasi parti üyeliği  bulunmaması gereklidir. Başvuru esnasında siyasi parti üyeliği mesleki adaylığınıza engel teşkil edebilir.
 • Alkol veya uyuşturucu bağımlılığı veya tedavi görmüş olmak diğer polis olma şartı sağlansa dahi mesleğe giriş için engel teşkil eder.
 •  Farklı sebeplerle kamu haklarından mahrum bırakılmış olmak polis olmaya engeldir.
 •  Yapılacak güvenlik soruşturması sırasında polis memurluğuna girişinize engel bir kayıt bulunmsaı da polis olmaya engeldir.

 Polis Olmak İstiyorum Meslek zor mu?

Her meslek gibi polis olmak istiyorum diyen aday arkadaşlar bu mesleği sevmeleri şarttır. Gecesi gündüzü olmayan, nöbeti olup tatili her zaman bir sebep ile askıya alınabilen bir güvenlik mesleğidir polislik. Can emniyeti sağlamaya çalışan polis memurunun kendi canı ise her zaman tehlike altındadır. Öncelikle iç aleminizde bu zorluklara göğüs  germeye karar verin ki sonradan zorluklara katlanma azminiz olsun. Polis her ülkenin can ve mal güvencesi ile huzurunun teminatıdır bu Sizlerin özverili çalışmaları ile ancak sağlanabilir.

Ülkeler huzurlu ve halkın can emniyeti olduğunda  ülkeler de refah ve zenginlik hızla artar. Ancak bunun arka planında polis olmak istiyorum azmi içinde çeşitli zorluklara göğüs germiş emniyet teşkilatının isimsiz kahramanları vardır. Bu özveri sadece sizlerin değil aynı zamanda ailenizin özverisi ile mümkündür.  Bu nedenle anne babalar, eşler ve nişanlılar da polis olmak istiyorum diyerek bu zorlu yola atılan siz genç arkadaşların ilk olarak istişare etmeniz gereken kişilerdir.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

13 Soru

 1. Değerli admin.Sayın Süleyman Soylu’nun önceden yaptığı bir açıklama yasallaşıp pomem yaş şartı 1 ocak olarak değişirse 89 doğumlu biri 23.dönem pomeme başvurabilir mi?

 2. Çok şiddetli mayasılım ne yaptıysam faydası olmadı nerede ise oturamıyor derecede şiddetli ızdırap veriyor bu polis olmama engel midir ? Çok akrabam polis alımı için başvurduğunda bu tip mayasıl için muayene yapılmadığını söylüyor konu çok hassas ne yapsam bilemedim

 3. 2016 KPSS ortaöğretim sınavından 64 puan alıp 2018 POMEM alımına başvuru yapabilir miyim? Çok istiyorum yıllardır hayalim inşallah bir gün gerçek olur .

  • Her POMEM ilanı ile hangi sınav ve hangi yaş başvuru yapabilir ilan ediliyor haliyle 2016 yılı KPSS güncelliğini ilanda korursa neden olmasın ?

 4. Merhaba ben 19 yaşındayım liseden mezun oldum bileğimde 2 tane dikiş izi var intihara teşebbüs ettim ve bu engelmidir acaba ?

 5. En önemli kriter yok yaş sınırı nedir.

 6. Merhaba anne ve baba sabikasi var ise polis olabilirmiyiz benim sicilimde hic bir sorun yok temiz ama ailmeden dolayi sknti olurku bazilari kisi kendinden sorumlu olmaz diyor bazlari olur diyor siz ne diyorsunuz bu işe saygilar efendim

  • Birinci derece akrabaların sabıkası adi suç ve irtikab gibi suçun şahsiliği ilkesine göre değerlendirilen suçlar olabilirken bir takım diğer suçlar organize suç, terör ve organize suç, uyuşturucu ve fuhuş suçları gibi suçlar olursa elbette polis alımı adayı için güvenlik soruşturması esnasında sorun teşkil eder.

 7. polis olma şartları gelişerek değişir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!