Pazartesi , Nisan 19 2021
polis-yetistiren-okullar

Polis Yetiştiren Kurumlar Hangileridir?

Polis olmak isteyen bir çok aday hangi polis okulu sınavına gireceğini bilmemekteler. Bizlerde bu şekilde lise mezunu, önlisans mezunu ve lisans mezunu adayların hangi okul sınavlarına girebileceklerini açıklamak amacıyla bu yazımızı hazırlama gereği duyduk. Bu yazımızda polis yetiştiren kurumlardan kısa kısa bahsedeceğiz ne mezunları girebilir, yaş şartı kaçtır ve hangi sınavla girilebilir bunlardan bahsedeceğiz.

Polis Olmak İçin Hangi Polislik Sınavına Girmeliyim?
Polis yetiştiren kurumlar ülkemizde şuanda 3 kısıma ayrılmaktadır. Bu 3 kurum ise şunlardır:

– Polis Meslek Eğitim Merkezi

– Polis Meslek Yüksek Okulu

– Polis Amirleri Eğitim Merkezi

Peki bu üç okul nasıl alım yapar ve şartları nelerdir detaylı şekilde buna bakalım şimdi.

Polis Meslek Eğitim Merkezine Nasıl Girebilirim?
Polis meslek eğitim merkezleri lisans mezunlarına yönelik eğitim veren ve okul sonunda adayların polis memuru olarak mezun olunan okuldur. Burada şart olarak kpss den polis akademisinin belirlemiş olduğu taban puan ve üzerinde puan almak şarttır. Bunun yanı sıra pomeme girmek isteyen adayların yaşlarının sınavın yapılacağı yıl itibari ile 30 yaşından gün almamış olmak şartı bulunmaktadır. Polis meslek eğitim merkezlerinin eğitim süresine gelecek olursak en az 4 ay olarak eğitim süreleri belirlenmiştir.

Polis Meslek Yüksek Okuluna Nasıl Girebilirim?
Polis meslek yüksek okulları en az lise mezunu adaylara hizmet veren okuldur. Burada adayların yaşlarının tutması halinde önlisans ve lisans okuyanlar veya mezun olanlarda pmyo sınavlarına girebilirler. Bu okuldan mezun olan adaylarda mesleğe polis memuru olarak başlamaktadırlar. Polis meslek yüksek okulları 2 yıl önlisans eğitimi vermektedir. Polis meslek yüksek okulları ygs den belirlenen taban puan ve üstünde puanla başvuru kabul etmektedir. Pmyolarda ise yaş sınırı sınavın yapılacağı yıl itibari ile 18 yaşını tamamlamış olmak ve 26 yaşından gün almamış olmaktır. Şunu da hatırlatma fayda var arkadaşlar polis meslek yüksek okulları gün geçtikçe azaltılmaktadır.

Polis Amirleri Eğitim Merkezine Nasıl Girebilirim?
Polis amirleri eğitim merkezi son 2 yıldır varlığını sürdüren bir kurumdur. Polis amirleri eğitim merkezi kurulduktan sonra polis akademisinin 4 yıllık öğrenci yetiştirmesi sona erdirilerek meslek içi ve dışarıdan amir alımına yöneldi. Polis amirleri eğitim merkezinden mezun olan adaylar mesleğe komiser yardımcısı rütbesinde başlamaktadırlar. Paem e alım 2 türlü yapılmaktadır meslek içi ve meslek dışı temin şeklindedir. Kısaca onlardan bahsedecek olursak:

1- Emniyet Mensupları (Polis Memurları) Arasından Alım:
Polis memurları içerisinden yapılan alımda şu şartlara sahip olmak gerekmektedir. Meslekte 2 yılını doldurmuş lisans mezunu polis memurları ,başpolis memurları ve kıdemli başpolis memurları başvurabilir ve polis amirleri eğitim merkezi yazılı sınavlarına girerek yazılı sınavı kazandıktan sonra ise yapılacak sınavlarda başarılı olmak koşuluyla bu okulu kazanma şansına sahiptirler. Meslek içi paem alımında eğitim ortalama 3 aydır.

2- Dışarıdan Paeme Öğrenci Alımı:
Emniyet mensubu olmayan lisans mezunları da dışarıdan alım olarak yapılan alımlara başvurabilirler. Adayların lisans mezunu olmaları ve belirlenen kpss baraj puanı veya daha fazlasını almaları gerekmektedir ayrıca adayların yapılan sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir. Dışarıdan alınan paem öğrencilerinin eğitimleri ise ortalama 11 aydır.

 

Hakkında Yetkili

İlginizi Çekebilir!

27. Dönem POMEM Polis Alımı Ne Zaman, Tarih Açıklandı Mı?

27. Dönem POMEM Polis Alımı Ne Zaman, Tarih Açıklandı Mı? POMEM Başvuru Şartları Nelerdir? Polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir