Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / POLİSLİK / Polisken Üniversite Okunur mu?
polis-universite

Polisken Üniversite Okunur mu?

Polisler çalışırken üniversite kazanırsa ne olur ?

Üniversite okumak bir çok gencin hayalleri arasındadır özellikle de güzel bir bölüm okumak. Bazı gençler ise üniversite okumak yerine kendi hayalleri olan polisliği düşünmektedir. Bazı durumlarda ise üniversite okumak hayalini gerçekleştiremeden polis olan adaylar içinde hayallerde hala üniversite bulunmakta bizlerde polis memurları çalışırken üniversite okuyabilir mi bu konuya değineceğiz.

Polis Memurları Üniversite Okuyabilir mi?

Üniversite okurken bazı polis adayları yeniden sınavlara girerek polis okullarına başlayabilmekteler. Bu tarz durumda olan polis memurlarının veya polis okulu öğrencilerinin akıllarındaki polis olarak atanınca üniversiteye devam etme durumları tamamen çalıştıkları illere göre değişecektir. Önceki okullarına devam etmek isteyenler için ilk olarak üniversiteyi okudukları illere atanmak gerekmektedir. Sonrasında ise durumlarını bildirir bir dilekçe yazarak kurumlarına başvurmaları durumunda dilekçeleri değerlendirilecek ve uygun görülmesi halinde çalışma sistemi ona göre ayarlanabilecektir.

Polis memuru iken üniversite sınavlarına girerek görev yerlerinin bulunduğu yerde bir üniversite kazanan adaylar yine bağlı oldukları şube müdürlüğüne bir dilekçe yazarak durumlarından bahsederek uygun görülmesi halinde okullarına devam edeceklerdir. Peki bu uygun görülme durumu nasıl oluyor? Burada değerlendirme şube müdüründe ilk olarak o uygun görebilir eğer uygun görülmezse silsileyi takip ederek izin almaya çalışırsınız. Genel olarak üniversite okumak isteyen adaylara kolaylıklar sağlanmaktadır. Tabi tüm bu durumlar il ve il emniyet müdürüne göre değişmektedir kimse size bunun garantisini veremez.

Başka Şehirde Üniversite Kazandım Tayin Olur muyum?

Çalıştığı ilden farklı bir ilde üniversite kazanan polis memurlarının durumları biraz daha karmaşık arkadaşlar. Emniyet genel müdürlüğü bu durumla ilgili genel olarak tayin hakkı vermiyor. Çalıştığınız il batı da bir il ve siz doğuda bir ilde üniversite kazandıysanız şark atamalarında bir dilekçe yazarak ilk tercihe o ili yazmanız durumunda belki şansınız olabilir. Bunun yanı sıra mahkeme yolu da herkese açık şansınızı deneyebilirsiniz.

Yanık izleri polis olmak için engel mi tüm detaylara Yanık İzi Polisliğe Engel mi? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

Polise 3600 ek gösterge ne zaman verilecek?

Polise 3600 ek gösterge verilecek mi? Evet uzunca bir süreden bu yana Emniyet Teşkilatı içinde …

4 Soru

  1. Merhaba,
    Benim danışmak istediğim bir konu vardı bilgi veya tecrübenizi paylaşırsanız sevinirim.
    Ankarada Polis Memuru olarak görev yapıyorum Üniversite sınavına girerek İstanbulda bir Üniversite kazanmam durumunda Mazeret tayinden faydalanabilirmiyim.?

    • Elbette mazeret tayini ve bölge seçimi için önemli bir gerekçedir üniversite okunması farklı vilayetler için mazeretiniz göz önüne alınır ancak komisyona girer komisyon dosyanızı inceler ve bir olasılıkla müsaade çıkabilir.

  2. Polis memuru olup içerden başkomiser y. olma olasılığı yada alım sayısı ile lisans bitirip başkomiser y. olma bakımından bir eşitlik var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!