Cuma , Temmuz 10 2020
polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Polisliği Kazananlar Kesin Polis Oluyor mu?

Polis eğitim kurumlarından polis meslek yüksek okulu, polis meslek eğitim merkezi veya polis amirleri eğitim merkezleri sınavlarını başarı ile geçen ve polis okullarında okumaya hak kazanan adayların veya polis olmak isteyenlerin kafasındaki sorulardan bir tanesidir okulu kazanınca eğitim sonunda polis olup olamayacakları. Bizlerde bu yazımızda eğitim bittikten sonra polis adayları neler yapacak nasıl bir süreç işliyor ona değineceğiz.

Polis Okulundan Mezun Olunca Herkes Atanıyor mu?
Herhangi bir polis okulunda eğitimin sonuna gelen adaylar için eğitim sonu sınavı yapılmaktadır arkadaşlar bu sınav mülakattan oluşmaktadır ve mülakatta da şu durum geçerlidir nasıl ki okula girerken bir mülakata tabi oluyorsanız o tarz bir mülakat yapılmaktadır. Peki bu mülakat ne zaman yapılır. Mülakat arkadaşlar okul bitmeden yani mezuniyet töreninden yaklaşık 10 gün önce falan yapılır. Sınav sonucunda başarılı olan adaylar mezuniyet günü silahlarını alarak yeni görev yerlerine atanırlar. Başarısız olan adaylar ise arkadaşlar ne yazık ki polis memuru olarak atanamazlar onlarda durum başarısız olduğu için polis meslek yüksek okulu bitirmiş ise adaylar 2 yıllık önlisans mezunu olurlar yani polis memuru ataması yapılmaz.

Buradan da çıkaracağımız sonuç arkadaşlar polis okulunu kazanan ve okuyan herkes ne yazık ki okuldan mezun olunca polis memuru olamayabilir. Başarısız olan adayların mezuniyetle aldıkları bir diploma dışında herhangi bir ataması olmamaktadır. Genel de bu duruma düşen adaylar hukuki yollara başvurmaktadır ancak şuana kadar bu durumdan mahkeme kazanan duymamış durumdayız arkadaşlar.

 

İlginizi Çekebilir!

faca-polislik

Faça İzi Polis Olmaya Engel mi?

Polislikle ilgili olarak faça izine dair bir çok soru tarafımıza yönlendirilmekte. Faça izlerinin polisliğe engel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir