Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PAEM ALIMI / Polislik Mülakatı Puanlandırma Nasıldır?
polis-okulları-mulakat

Polislik Mülakatı Puanlandırma Nasıldır?

Polis amirleri eğitim merkezi, polis meslek yüksek okulu ve polis meslek eğitim merkezlerine alım süreçlerinde ön sağlık ve fiziki yeterlilik sınavlarının ardından bir sonraki süreç mülakat sürecidir. Mülakat süreci bu aşamaların en önemlisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Nedenine gelecek olursak mülakatlar tüm sınavın %50 lik puan dilimini oluşturmaktadır.

Polislik Sınavlarında Mülakat Nedir?
Mülakat kavramı temel anlamda bir işe alınacak kişiyi seçmek ereğiyle, adaylarla tek tek ve yüz yüze konuşmak, görüşmek anlamları taşımaktadır. Polislik sınavları içinde aynı durum söz konusudur mesleğe girmek isteyen adaylarla yüz yüze yapılan ve soru çekmek marifetiyle komisyonla aday arasındaki görüşmeye polislik mülakatı diyebiliriz.

Polis Okulu Mülakatlarında Puanlandırma Nasıl Olmaktadır?
Polis okulları sınavlarında bu tüm hepsini kapsamaktadır yani polis meslek eğitim merkezi, polis amirleri eğitim merkezi ve polis meslek yüksek okulları alımlarında giriş yönetmeliğinde mülakatta değerlendirmenin nasıl yapılacağı şu şekilde belirtilmiştir;

Değerlendirme adayın;

1) Konu hakkında bilgi düzeyi,

2) Kendisinden istenileni kavrama,

3) Özgüveni,

4) İfade etme yeteneği,

5) Beden dilini kullanma becerisi,

olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter 20 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden yapılır. Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için toplam 70 puan veya üzerinde alması gerekir. Mülakat sınavı komisyonu, başarılı olan adaylar hakkında “Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olur, Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur ve Polis Amirleri Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur.”, başarısız adaylar hakkında “Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olamaz, Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz, Polis Amirleri Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı ” kararı verir. Puanlama ve karar, değerlendirme karar formuna işlenir.

Polis okullarına alımlarda yukarıdaki kriterler aynıdır yani puanlandırma yukarıdaki 5 madde üzerinden yapılmaktadır.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

1 Soru Var!

  1. Mülakat puanlarını kim hesaplıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!