Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PAEM ALIMI / Polislik Mülakatları Nasıl Yapılmaktadır?
polislik-mulakatlari

Polislik Mülakatları Nasıl Yapılmaktadır?

Polis alımlarındaki en önemli sürecin mülakattan oluştuğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Her ne kadar da en önemli süreç mülakat olmuş olsa da mülakata gelene kadar ki bölümleri sorunsuz olarak atlatmanız gerekmektedir ki yoksa mülakat sınavlarına katılım kazanmaya hak kazanamazsınız. Mülakatın önemi %50 lik puan payına sahip olmasından geçmektedir.

Polislik Sınavlarında Sözlü Mülakat Nasıl Yapılmaktadır?
Polis alımlarında polis meslek eğitim merkezi, polis amirleri eğitim merkezi ve polis meslek yüksek okullarında sözlü mülakat için aynı yol izlendiği için kurumlara alımları ayrı ayrı değerlendirmek yerine tek bir yazı halinde sizlerle paylaşacağız.

Polislik süreçlerinden kısaca bahsedersek ilk olarak adaylardan ön başvuru yapmaları istenmektedir. Bu ön başvurunun ardından tüm şartları uyan adaylar için başvurular bittikten yaklaşık 15 gün sonra ön sağlık ve fiziki yeterlilik sınavlarının yapılacağı okullar açıklanmaktadır. Bu sınav tarihlerinin açıklanmasının ardından ise adaylardan kişiye özel olarak yayınlanan sınav giriş belgesi ve diğer belgelerin doldurularak belirtilen tarihte okulda olmaları istenmektedir. Belirtilen tarihte okulda olan adaylara ön sağlık ve fiziki yeterlilik sınavları uygulandıktan sonra başarılı olan adaylar bir sonraki aşama olan sözlü mülakata katılmaya hak kazanacaklardır.

Mülakata girmeye hak kazanan adaylar için süreç ise şu şekilde ilerleyeceklerdir. Tüm adayların sağlık ve fiziki yeterlilik sınavlarının bitmesinin ardından bir sonraki aşamaya geçen adaylara tekrar bir duyuru yayınlanarak sözlü mülakata girecekleri okullar açıklanacaktır. Sözlü mülakata girilecek okullar açıklandıktan sonra ise adaylar belirlenen gün takım elbiseli şekilde açıklanan okulda istenilen saatte beklemeye başlayacaklardır ve sırasıyla gruplar halinde okula alınacaklardır. Erkek adaylara tavsiyemiz takım elbise giymeniz ve sakal tıraşı olmanızdır. Okulda gruplar haline içeriye alınan adaylar tek tek mülakat komisyonunun karşısına çıkacaklardır zaten okulda yanınızda bulunan polis memurları sizi sakinleştirerek nasıl davranmanız hakkında tüyolar vereceklerdir size.

Bizim tavsiyemiz odaya girdiğiniz zaman belirlenen bir nokta vardır oraya gidip baş selamı vermeniz ve siz muhtemelen kendinizi tanıtın denir o anda kendinizi tanıtmanızdır. Eğer ki tanıtın denmezse siz yine de kendinizi tanıtabilirsiniz kısaca isim soyisim şeklinde. Sonrasında zaten komisyon sizlere komutlar verecek veya sorular soracaktır. Bizim adaylara tavsiyemiz heyecanlanmadan kendinizi kasmadan mantıklı şekilde sorulara cevap vermeniz. Zaten komisyon bir kaç dakika sonra size soru çektirerek soru üzerinden konuşmaya devam edecek ve mülakat sınavınız sona erecektir. Burada komisyon sizin hal ve hareketlerinize soruyu değerlendirmenize bakacaktır.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

3 Soru

  1. Merabalar. Mülakatlardan sonraki sonuçlar Kac günde açıklanır acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!