Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PAEM ALIMI / Polislik Mülakatlarında Nasıl Davranılmalı?
polis-mulakat

Polislik Mülakatlarında Nasıl Davranılmalı?

Polisliğin şuanda en önemli safhasını oluşturan mülakat konusuna elimizden geldiğince detaylı şekilde sizler için değineceğiz arkadaşlar. Mülakatın terim anlamı şudur; bir işe alınacak kişiler ile yüz yüze yapılan görüşme olarak tanımlayabiliriz. Aynı bu tanımdaki gibi emniyet teşkilatına alımı yapılacak polis memurları içinde mülakat söz konusudur. Buradaki mülakat yalnız normal işe alımlardaki gibi değildir çünkü polis akademisi bu mülakat için bazı kurallar ve konular belirlemiştir.

Polislik Mülakat Komisyonu Kimlerden Oluşmaktadır?
Polislik alımlarında mülakat sınav komisyonu; birinci veya ikinci sınıf emniyet müdürünün başkanlığında, iki şube müdürü seviyesinde emniyet müdürü, bir öğretim elemanı ile psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu bir kişiden oluşur. Yani arkadaşlar sizlere puanlamayı bu komisyon yapmaktadır.

Polislik Mülakat Değerlendirme Aşaması Nasıldır?
Mülakat komisyonu adayların psikolojik yeterliliği; duygusal dengesizlik, dışa dönüklük, uyumluluk, sorumluluk, açıklık ve adayın polislik mesleğine istekli olması kıstaslarına göre psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu üye tarafından değerlendirilir ve bu değerlendirme mülakat komisyonu ile paylaşılır. Adaylara, Başkanlıkça belirlenecek soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilir. Konu ile ilgili komisyonca adaya sorular sorulabilir. Değerlendirmede adayın;
a) Konu hakkında bilgi düzeyi,
b) Kendisinden istenileni kavrama,
c) Özgüveni,
ç) İfade etme yeteneği,
d) Beden dilini kullanma becerisi,
olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter yirmi puan olmak üzere toplam yüz tam puan üzerinden yapılır. Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için yüz puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir.

Polislik Mülakat Komisyonuna Nasıl Gitmeliyiz ve Nasıl Davranmalıyız?
Yukarıda belirtmiş olduğumuz şeyler arkadaşlar işin yönetmelik kısmıydı arkadaşlar bir de bu işin sizde biten kısmı var. Mülakat komisyonuna gitmeden kesinlikle sakal ve saç tıraşı olmanız gerekmektedir. Sonraki aşama ise giyimdir arkadaşlar bizim tavsiyemiz erkeklerin takım elbise giymeleri ve bayanların ise kumaş ve resmi kıyafetler giymeleri komisyon tarafından artı puan olarak yansıyacaktır.

Mülakat günü sabah gidersiniz arkadaşlar ve sıranız gelince içeriye girip komisyonu ortalayacak şekilde komisyonun tam karşısına geçiniz ve baş selamı vererek size verilecek talimatları beklemeniz ilk aşama olarak yeterlidir. Bu aşamadan sonra komisyon size sorular soracaktır sizi tanımak amaçlı ve bu sorulara heyecanlanmadan sakince cevaplar veriniz. Komisyona hitabınız efendim şeklinde olabilir. Komisyonun soruları bitince size kart çekin diyeceklerdir ve burada komisyonun gözü sizde olacaktır sakin şekilde soruyu komisyonun duyacağı şekilde okuyun ve biliyorsanız cevaplayın eğer ki bilmediğiniz bir soru ise net bilgim yok ama şu şekilde yorumlayabilirim deyin ve aklınıza gelenleri söyleyin zaten komisyon sizin stres altındaki durumunuzu değerlendirecektir. Bu arada komisyon üyeleri ile göz temasına girmekten çekinmeyin size ara ara soru sorabilir veya sizi onaylayacaklardır. Mülakattaki tek amaç arkadaşlar sizin kendinizi ifade etmeniz yanlış cevap vermekten de korkmayın.

Polis okulundan ayrılırsam tazminat öder miyim detaylara Polis Okulları Tazminat Yönetmeliği yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

1 Soru Var!

  1. Ozan Karamürsel

    Polislik sınavlarında en zor kısım her halde mülakat ancak en çok torpilde orada işliyor iyi mi? kötü mü? bilemedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!