Cuma , Temmuz 10 2020
polislik-sene-sonu

Polislik Sene Sonu Mülakatı Nedir?

Polis eğitim kurumlarına alınan öğrencilere eğitimlerinin bitmesine müteakip olarak yapılan sınava verilen isimdir eğitim sonu sınavı arkadaşlar. Eğitim sonu sınavı ilk olarak 2015 yılı içerisinde değişen yönetmelik ile uygulandı. 2015 yılında ilk uygulandığı yıl 1500 polis meslek yüksek okulu öğrencisi eğitim sonu sınavından başarısız olarak polislik hayallerine veda ettiler. Buradan da eğitim sonu sınavının ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz arkadaşlar. Bu sınavı okula girmeden önceki mülakata benzetebilirsiniz.

PMYO, POMEM, PAEM Eğitim Sonu Mülakatı Nasıl Yapılır?
Polis okullarının son haftasında yani mezun olmadan yaklaşık 1 hafta önce bahsettiğim eğitim sonu yada sene sonu sınavı okullarda yapılır arkadaşlar. Yapılacak olan sınav ile ilgili olarak arkadaşlar bir yönetmelik bulunmakta bu yönetmeliği önceki yazılarımızda sizlerle paylaşmıştık o yönetmeliğe göre sınav içeriği ve yapılışı şu şekildedir;

Soru Hazırlama Komisyonu tarafından bastırılan sorular arasından adaylara soru kartı çektirilerek cevaplaması istenir. Komisyon tarafından adaya konu ile ilgili ilave sorular sorulabilir.

Sınav komisyonları tarafından yapılacak sözlü sınavda adaylar;

a) Mesleki bilgi düzeyi,

b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü,

c) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı,

ç) Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu,

yönlerinden yüz tam puan üzerinden değerlendirilirler. Buna göre arkadaşlar yapılan sınavdan en az 70 alamayan adaylar başarısız kabul edilirler. Burada önemli olan bu 4 maddedir.

Eğitim Sonu Sorusunu Bilemezsem Başarısız mı Olurum?
Polis olmadan bir çok aday daha polis okulları sınavlarına girerken eğitim sonundaki sınavda başarılı olamazsam ne olacağım sorusunu sormaktadırlar arkadaşlar. Bu sorunun cevabı gayet nettir eğer ki başarısız olursanız polis olamazsınız. Peki nasıl başarısız olursunuz, soruyu bilemezseniz kesin başarısız olur musunuz? Arkadaşlar burada soru tek başına bir kriter değildir bu nedenle soruyu bilmeniz tabi ki önemli ama soruyu bilemediniz diye de başarısız kabul edilmezsiniz sonuç olarak orada 4 madde var ve 70 puan başarılı sayılır. Eğitim sonu sınavında bunun dışında devletimiz tekrar sizinle ilgili bir tahkikatta yapmaktadır buna göre de elemeler olmakta arkadaşlar. Bizim düşüncemiz burada dik durmanız polisliğe hazır olduğunuzu komisyona belli etmenizdir.

 

İlginizi Çekebilir!

hamile-polis

Hamilelik Polis Olmaya Engel mi?

Bayan polis adaylarının kafasına takılan sorulardan bir tanesi hamilelik (gebelik) durumudur. Polis okulları sınavına girecek …

2 Soru

  1. Polis okuluna girdiğimiz zaman yüzme öğretiyorlar mı kadınlar da erkekler gibi eşit şekilde mi eğitim görüyor birde telefon serbest mi??????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir