Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PAEM ALIMI / Polislikte Lazer Kabul Ediliyor mu? Lazer Tedavisi Polisliğe Engel mi?
goz-lazer-polis

Polislikte Lazer Kabul Ediliyor mu? Lazer Tedavisi Polisliğe Engel mi?

Polis alımı ve Lazer yapılması

Ülkemiz de bir çok insan da göz hastalığı ve renk körlüğü olduğunu da düşünecek olursak bu durum polis adayları için oldukça önemlidir. Polis meslek yüksek okulları, polis amirleri eğitim merkezi ve polis meslek eğitim merkezlerine alımlarda aranan sağlık şartlarından en önemlisi belki de göz şartıdır.

Peki gözlerinde görme sorunu olan adaylar lazer yaptırarak bu hastalıktan kurtulmaları durumunda polis olabilir mi aşağıda detaylı şekilde bu konuya değinelim.

Polislikte Gözleri Lazerle Çizdirmek Sorun Olur mu?

Polis okulları sınavlarına giren adaylarda özellikle polis meslek eğitim merkezi adaylarında göz bozukluğu sıkça görülen bir durumdur. Polis meslek eğitim merkezi adaylarında bu durumun görülmesinin en büyük nedeni olarak lisans mezunu adayların alınması ve yaş şartının biraz daha büyük olması kendi düşüncemizdir.

Göz şartları kısaca derece olarak şu şekildedir;

 • Polis Meslek Yüksek Okulları için tek göz 1 derece üstü olmamalıdır.
 • Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde tek göz 2 derece üstü olmamalıdır.
 • Polis Amirleri Eğitim Merkezi için ise yine tek göz 2 derece üstü olmamalıdır.

Geçmiş yıllarda polis meslek yüksek okulları, polis meslek eğitim merkezleri ve polis amirleri eğitim merkezine alınan adaylar için göz şartını taşımayan adaylar direk elenmekte idi ve polis okulları başvurusu  için lazer tedavisi kabul edilmemekteydi. Eski şartta şu madde yer almakta iken”Göz ve göz ekleri tam ve sağlam olacaktır. Göze ait hiçbir operasyon ve lazer müdahalesi geçirmemiş olacaktır.” maddesi bulunmaktaydı ancak 2012 yılında bu madde değiştirilerek “Göz ve göz ekleri tam ve sağlam olacaktır” şeklinde düzenlendi. Şuanda günümüzde ise polis adaylarının şartları göz açısından uygun değilse dahi sınavları kazanan adaylar için gözlerine lazer tedavisi uygulanmasına izin verilmektedir.

Peki bu tedaviyi adaylar ne zaman olmalıdırlar?

Tedavi konusunda bizim tavsiyemiz sınavlardan önce bir göz doktoruna giderek tedavi olun ve sonrasında adımlarınızı ona göre atın. Okulda genelde derecesi yüksek olursa çizdirmek için müsaade edilmektedir.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

23 Soru

 1. Pmyoda da goz sarti sag 2 sol 2 degil mi ?

 2. merhaba ben gözlerime 7 . 8 yıl once lazer yaptırdım ama derecesibiraz yukseldı tam sıfır değil 0.75 ve 1 civarlarında.. bu sorun olur mu.. lazerli ama tekrar bozulmuş olması

 3. Furkan Taha Özcan

  Merhaba ben polis olmak istiyorum fakan gözlük kullanıyorum söylediğinize göre gözümü çizdirirsem polis olabilirim değilmi?

 4. Gözümde sadece hipermetrup değil bir asigmat da var bu ikisi bir olunca geçen Çaykara Festivalinde hedefe atmak için tabanca elime aldığımda hedef diye babamı vuracaktım çok korktum ben polis olabilir miyim? Bu lazer ile gözümü çizdurursam bana fayuda çıkar mu?

 5. Polislik alımı ön sağlık muayenesi sırasında göz numaram limiti geçerse lazer ile düzeltilmesi mümkün mü?

  • Elbette göz kırma kusurları için ön sağlık komisyonu lazer ile düzeltilme gerekliliği olursa tedavi ile düzeltilecek diyerek muayene şerhi koyabilir.

 6. merhaba lasik göz ameliyatı polislikte sıkıntı oluyor mu? Eşim su an eğitimde ilk etapta gözden de geçti fakat bugün yine çağırmışlar doktor lasik ameliyatını kabul etmiyorum kurul karar verecek demiş. Sizce sıkıntı olur mu kurul ne karar verir?

  • Göz doktoru lasik neden red etmiş sonuçta göz numarasını düşürmek için yapılan kabul görmüş bir tedavi yöntemi bu detayı paylaşırsanız fikir verebiliriz

 7. Polislik için gözlerime lazer ile müdahale ettirmek için hangi zaman en uygundur?

 8. Merhablar. Bu sene pmyo Mülakatlarına gireceğim. Bir kaç sorum olacak. ilk olarak Talesemi hastasıyım fakat minör yani tasiyiciyim arastirmlarima göre sorun teşkil etmiyor bu konu hakkında ve Gozlerimi mulalattan 3 ay önce cizdirsem sorun olurmu bu konu hakkınıda bilgi edinmek istiyorum yardımcı olurmusunuz? Ha bide 7 ay önceden parkura hazırlanmaya başladım sizce başarılı olurmuyum? yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Elbette mülakattan önceçok çalışan en iyi imkan ile diğerlerine üstün olacaktır lasik ile göz çizdirme en az 3 ay önceden başlasa iyi olur

 9. Polis okulunu kazandıktan sonra gözde direk eliyorlar mı,yoksa lazer yaptırmaya müsade ediliyor mu?

 10. Lazer ile göz numaramı küçültmeme müsaade olur mu?

 11. abı ben bu sene girecğim pmyo ya da sağlık basvurusu ya da dilekçesinde ‘göz ameilyuatı yazıyor ben lazer olucam ama bunu oldum diyemi işaretleyeyim bır sıkıntı çıkarmı

 12. Merhabalar, Göz Lazer Olan Polislerin Görev Yerleri Değişiyormu Yani Gözünden Lazer Olan Kişi Daha Kolay Yerdemi Çalışıyor Yoksa Değişiklik Yok Mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!