Pazar , Mart 24 2019
Ana Sayfa / POMEM ALIMI / Pomem (Polis Meslek Eğitim Merkezi) Nedir?
pomem-ne-demek-nedir

Pomem (Polis Meslek Eğitim Merkezi) Nedir?

Pomem nedir ?

Polis Meslek Eğitim Merkezi nedir ?

Polis meslek eğitim merkezleri emniyet teşkilatının polis memuru ihtiyacını karşılamak için ilk olarak 2005 yılında kurulmuştur. Polis meslek eğitim merkezlerinin kuruluşundaki amaç lisans mezunu polis adaylarının emniyet teşkilatına kazandırılması amaçlıdır. Polis meslek eğitim merkezleri ilk kurulduğu yıllarda bir kaç okul iken günümüzde sayısı 30’a kadar yükselmiştir.

Pomem açılımı nedir ?

Pomem açılımı, polis meslek eğitim merkezi olan ve 2005 yılından beri polis memuru yetiştiren kurumlara verilen isimdir. Polis meslek eğitim merkezi polis akademisine bağlı olarak eğitim veren kurumların toplu ismidir. Ülke genelinde bu özelliklere sahip onlarca polis meslek eğitim merkezi mevcuttur.

Pomem Eğitim Süresi Ne Kadardır?

Pomem  eğitimi en az 4 ay olmak üzere lisans düzeyinde parasız, yatılı, üniformalı ve diğer giderlerin devlet tarafından karşılandığı eğitim kurumudur.

Polis Meslek Eğitim Merkezlerinin amacı;

 • Cumhuriyetin temel ilke ve kazanımları doğrultusunda  milliyetçiliği, demokratik ve laik sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlı,
 • Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü konusunda duyarlı,
 • Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları öz davranış haline getiren,
 • Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini taşıyan,
 • Türk olmanın şeref ve mutluluğunu duyan,
 • Toplum yararını şahsi menfaatinin üstünde tutan, aile, ülke ve millet sevgisiyle dolu,
 • Emniyet Teşkilatının ilerlemesine yardımcı olabilecek nitelikte ilmi, mesleki, teknik bilgi ve beceri sahibi,
 • Polis olmanın şeref, gurur, şuurunu ve polis üniformasının gerektirdiği saygınlığı taşıyan
 • Hizmet esnasında karşılaşacağı meseleleri, T.C. Anayasasında belirlenen Cumhuriyetin nitelikleri doğrultusunda çözme ve takip kabiliyeti gelişmiş,
 • Mesleki kültürün ortak maddi ve manevi değerlerini benimseyen,
 • Beden, zihin, ruh, ahlak ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş emniyet sınıfları bünyesinde gece ve gündüz çalışmaya müsait kariyer memurları yetiştirmek ve bu meslek mensuplarının emniyet hizmetinin kanunlara uygun olarak yapılması ve arzu edilen neticeye ulaşılması için gerekli olan inanç, şuur ve özveri ile meslek disiplininin gerektirdiği tavır ve davranışları gösteren, sorumluluklarını yüklenebilme bilincine ve başarılı görevler yapabilme yeteneğine sahip, kişi ve meslek mensubu olarak yetiştirmektir.

Polis Meslek Eğitim Merkezi Başvuru Şartları

TC vatandaşı olan ve ilan edilen yaş koşulları, sağlık yönetmeliği şartları ile lisans ve ön lisans KPSS yeterli puan almış olan erkek veya kız adaylar için yapılacak sağlık ön muayenesi, fiziki yeterlilik ve spor  ile sözlü mülakat sonrası polis meslek eğitim merkezi bünyesinde polis alımı ile aday öğrenci eğitimine hak kazanırlar.

Pomem Sınavlarına Kimler Girebilir?

Polis meslek eğitim merkezi sınavlarına en az lisans mezunu olmak üzere polis akademisinin kamu personeli seçme sınavından (KPSS) belirlenen baraj puanını alan herkes girebilmektedir. Baraj puanını geçen adayların polis meslek eğitim merkezlerine girebilmeleri için polis akademisi tarafından yapılacak fiziki yeterlilik ve sözlü sınavlarda da başarılı olmaları gerekmektedir.

Detaylı olarak Polis Meslek Eğitim Merkezi başvuru şartları konulu  Pomem Şartları Nelerdir? yazımızı okumanızı öneririz.

 

 

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!