Çarşamba , Ağustos 5 2020
pomem-puan-nasil

Pomem Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Polis meslek eğitim merkezleri kuruluşundan itibaren lisans mezunu adaylara eğitim vermektedir. Geçtiğimiz günlerde polis meslek eğitim merkezlerine önlisans adaylarında alımının önünün açılmasıyla da pomem de bir kaç değişiklik daha yapılacağını düşünmekteyiz. Bizler bu yazımızda şuan ki durumda polis meslek eğitim merkezlerinin alımında puan hesaplamasının nasıl yapılacağını sizlere anlatacağız.

Pomem Puan Hesaplama Nasıl Yapılmaktadır?
Polis meslek eğitim merkezlerinde puan hesaplamaları geçtiğimiz aylarda % olarak değiştirildi buna göre kpss puanı genel puanın %30 unu etkiler iken şuanda %25 e indirildi, fiziki yeterlilik sınavı yine %30 etkili iken %25 olarak değiştirildi. Mülakat sınavları ise %40 etkili iken son değişiklik ile bu pay %50 olarak değiştirilmiş durumda. Puan hesaplama ile ilgili olarak ilgili yönetmelikte şu şekilde bilgi vermektedir.

Adayların başarı sıralamasına esas POMEM giriş puanı; adayın KPSS puanının %25’ ini, fiziki yeterlilik sınavı puanının %25’ ini ve mülakat sınavı puanının %50’sinin toplamıdır. Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; KPSS’den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

Örnek verecek olursak bir adayımızın;

Kpss puanı 65 in %25 i 16,25
Fiziki yeterlilik puanı 90 %25 i 22,5
Mülakat puanı 100 olacak olursa %50 si 50

Adayımızın toplam puanı 88,75 olacaktır. Buna göre tüm adayların puanı hesaplanarak yüksekten düşüğe göre sıralama yapılacaktır.

 

İlginizi Çekebilir!

sehit-yakini-polis

Şehit Yakınları Polis Olabilir mi?

Polislik ve askerlik görevini icra ederken görevleri başında canlarını veren kişilere şehit denilmektedir. Vatanı için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir