Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PAEM ALIMI / POMEM ve PAEM Farkları!
pomem-paem-farki

POMEM ve PAEM Farkları!

Polis meslek yüksek okulu ve polis meslek eğitim merkezleri arasındaki farkları ve benzerlikleri daha önceki yazımız olan POMEM-PMYO Farkları isimli yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise polis amirleri eğitim merkezi ve polis meslek eğitim merkezleri arasındaki farklar ve benzerlikler konusuna değineceğiz.

Polis akademisine bağlı şubeler olan polis meslek eğitim merkezi ve polis amirleri eğitim merkezi aynı kuruma hizmet etmektedir.

PAEM ve POMEM Arasındaki Farklar Nelerdir?

– Polis amirleri eğitim merkezleri için başvuru da kamu personeli seçme sınavından alınması gereken puan polis meslek eğitim merkezlerine göre daha yüksek olması gerekmektedir. Örneğin; PAEM için kpss başvuru puanı 70 ise POMEM için başvuru puanı genel olarak 65 olmaktadır.

– Polis amirleri eğitim merkezleri polis amiri yetiştirirken polis meslek eğitim merkezleri polis memuru yetiştirmektedir.

– Polis amirleri eğitim merkezleri polis amiri yani rütbe olarak komiser yardımcılığından başlarken polis meslek eğitim merkezlerinden mezun olanlar ise polis memuru olarak göreve başlamaktadır.

– Polis amirleri eğitim merkezi eğitim süresi genel olarak 11 ay iken polis meslek eğitim merkezleri eğitim süresi şuanda 4 aydır.

– Polis amirleri eğitim merkezi tek bir yerde var iken (Ankara’da) polis meslek eğitim merkezleri Türkiye’nin bir çok ilinde bulunmaktadır.

– Polis amirleri eğitim merkezleri yılda 1 kez alım yapmakta iken polis meslek eğitim merkezleri yılda 3-4 defaya kadar alım yapabilmektedir.

– Polis amirleri eğitim merkezine girmek için lisans mezunu olmak şartı aranırken polis meslek eğitim merkezleri için en az önlisans mezunu olmak yeterlidir.

PAEM ve POMEM Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

– Polis amirleri eğitim merkezi ve polis meslek eğitim merkezleri kamu personeli seçme sınavı ile başvuru kabul eder.

– Polis amirleri eğitim merkezi ve polis meslek eğitim merkezleri için yaş sınırı 30′ dur.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!