Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / BEKÇİ ALIMI / Renk Körleri Bekçi Olabilir mi?
renk-koru-bekci

Renk Körleri Bekçi Olabilir mi?

Polislik alımlarında olduğu gibi bekçi alımlarında da siz değerli adaylarımıza yardımcı olmaya çalışmaya devam ediyoruz arkadaşlar. Polislik alımlarındaki gibi çarşı ve mahalle bekçisi alımlarında da akıllara sağlıkla ilgili yüzlerce soru gelmekte. Bizlerde elimizden geldiğince zaman bulabildikçe bu sorularınıza sitemiz üzerinden cevap vereceğiz.

Renk Körleri Çarşı ve Mahalle Bekçisi Olabilir mi?
Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların aklına takılan sağlık şartları ile ilgili olarak bu yazımızda ilk olarak renk körlüğü olayına değineceğiz arkadaşlar. Çarşı ve mahalle bekçisi alımları bilindiği üzere emniyet müdürlüklerine bağlı olarak çalışmaktadırlar. Bu nedenle arkadaşlar polis memurları için uygulanan sağlık şartlarının aynısı çarşı ve mahalle bekçileri için de uygulanmaktadır. Polis alımlarında renk körlüğü engel olduğu için arkadaşlar ne yazık ki çarşı ve mahalle bekçilerinde de renk körü olanlar çarşı ve mahalle bekçisi olamazlar.

Peki emniyet genel müdürlüğü sağlık şartları yönetmeliği renk körlüğü için ne diyor;

2) İshiara kitabı ile yapılan muayenede parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) bulunmayacaktır.

Çarşı ve mahalle bekçisi alım yönetmeliğindeki şu madde de sağlık şartlarının polislerle aynı olduğunu göstermektedir;
Aday listesine giren isteklilerden yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olanlar tebligat üzerine on beş iş günü içerisinde, en yakın tam teşekküllü devlet hastanesinden alacakları Sağlık Kurul Raporlarını, ilgili emniyet birimlerine teslim ederler.

Bu raporlar, 4/8/2003 tarihli ve 25189 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda gerekli işlemler yapılmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığına gönderilir. Bunlardan, bekçiliğe girmeye elverişli olduğu anlaşılanlar Vali veya Kaymakam onayı ile aday memur olarak atanırlar.

Vücuttaki deri çatlakları çarşı ve mahalle bekçisi olmaya engel mi? detaylara Çatlaklar Bekçiliğe Engel mi? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

4 Soru

  1. Merhaba. Bekçilik için Renk körlüğü testine lens ile girip geçtik diyelim sonrasında bir test söz konusu mudur?

    • Lens olduğunu muhtemelen doktor anlayacaktır hiç böyle risk almaya gerek yok diye düşünüyorum.

      • Ben geçtiğimiz dönemlerde polislik sınavına girdim orada sadece görüp göremediğime baktılar o yüzden sordum lens taktiracagim ona göre 2 bin 3bin lira para boşa gitsin istemiyorum varsa bildiğiniz rica ediyorum söyleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!