Cumartesi , Mart 23 2019
Ana Sayfa / PAEM ALIMI / Sağlık Nedeniyle Polis Okulundan İlişik Kesilenler Okula Geri Dönebilecek!
saglik-polis-okulu

Sağlık Nedeniyle Polis Okulundan İlişik Kesilenler Okula Geri Dönebilecek!

Polis akademisine bağlı polis meslek yüksek okulları, polis meslek eğitim merkezleri ve polis amirleri eğitim merkezlerinde eğitim gördükleri esnada hastalık nedeniyle okullardan ilişikleri kesilen adaylar için yönetmelikte değişikliğe gidildi.

Yapılan değişiklik ile hastalığın geçtiğini düşünen adaylar bir yıl içerisinde devlet hastanelerinden alacakları sağlık raporu ile tekrar polis okullarına giriş yapabileceklerdir.

PMYO Sağlık Değişikliği
Polis meslek yüksek okulları yönetmeliğinde yapılan değişiklik şu şekildedir:

MADDE 1 – 17/5/2008 tarihli ve 26879 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinin 17 nci maddesinin mülga üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmiştir.

“(3) Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca haklarında “YÜKSEKOKUL ÖĞRENCİSİ OLAMAZ” kararı verilen adaylar ilişiklerinin kesildiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde, bir defaya mahsus olmak üzere devlet hastanelerinden, devlet eğitim araştırma hastanelerinden veya devlet üniversite hastanelerinden alacakları sağlık durumunun düzeldiğini belirtir sağlık kurulu raporu ile Başkanlığa başvurması halinde, tekrar Sağlık Yönetmeliğine göre sağlık kurulu raporu aldırılmak üzere hastaneye sevk edilir. Yeniden aldırılan sağlık kurulu raporunun Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca adayın o anki mevcut sağlık durumuna göre Sağlık Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde incelenmesi sonucunda hakkında “YÜKSEKOKUL ÖĞRENCİSİ OLUR” kararı verilenlerin 8 inci maddedeki nitelikleri taşıyor olmaları halinde ilk başlatılacak eğitim öğretim dönemi için Yüksekokullara planlamaları yapılır.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür.

POMEM Sağlık Değişikliği
Polis meslek eğitim merkezi yönetmeliğinde yapılan değişiklik şu şekildedir:

MADDE 1 – 6/6/2015 tarihli ve 29378 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinin 17 nci maddesine ikinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiş ve sonra gelen fıkra teselsül ettirilmiştir.

“(3) Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca haklarında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verilen adaylar ilişiklerinin kesildiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde, bir defaya mahsus olmak üzere devlet hastanelerinden, devlet eğitim araştırma hastanelerinden veya devlet üniversite hastanelerinden alacakları sağlık durumunun düzeldiğini belirtir sağlık kurulu raporu ile Başkanlığa başvurması halinde, tekrar Sağlık Yönetmeliğine göre sağlık kurulu raporu aldırılmak üzere hastaneye sevk edilir. Yeniden aldırılan sağlık kurulu raporunun Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca adayın o anki mevcut sağlık durumuna göre Sağlık Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde incelenmesi sonucunda hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur” kararı verilenlerin 8 inci maddedeki nitelikleri taşıyor olmaları halinde ilk başlatılacak eğitim öğretim dönemi için POMEM’lere planlamaları yapılır.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür.

PAEM Sağlık Değişikliği
Polis amirleri eğitim merkezi yönetmeliğinde yapılan değişiklik şu şekildedir:

MADDE 1 – 16/7/2015 tarihli ve 29418 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Giriş ve Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 23 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(5) Sağlık kurulu raporu olumsuz olan adaylar ilişiklerinin kesildiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde, bir defaya mahsus olmak üzere devlet hastanelerinden, devlet eğitim araştırma hastanelerinden veya devlet üniversite hastanelerinden alacakları sağlık durumunun düzeldiğini belirtir sağlık kurulu raporu ile Başkanlığa başvurması halinde, tekrar Sağlık Yönetmeliğine göre sağlık kurulu raporu aldırılmak üzere hastaneye sevk edilir. Yeniden aldırılan sağlık kurulu raporunun Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca adayın o anki mevcut sağlık durumuna göre Sağlık Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde incelenmesi sonucunda hakkında “Polis Amirleri Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur” kararı verilenlerin 9 uncu maddedeki şartları taşıyor olmaları halinde ilk başlatılacak eğitim öğretim dönemi için PAEM’e planlamaları yapılır.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

16 Soru

 1. Ön dişlerim de eksik olduğu için ilişiğim kesildi ve ben protez yaptırarak bu orunu çözeceğim şimdi nereye başvuru yapabilirim

 2. Sağlık nedeni ile polis okulundan ilişiğim kesilirse takip etmem gereken hukuki süreç nedir detaylı dönüş yaparsanız çok sevinirim

  • Öncelikle bir avukat tutmanızı ve sonrasında ilişik kesilmesine neden olan sağlık problemi ile ilgili bir sağlık kurul raporu veya uzman doktor özellikle üniversite hastaneleri veya büyük şehirlerin eğitim araştırma hastanelerinden almanızı önereririz

 3. Sağlık ve ailevi nedenlerle polis okulundan firar ettim geri dönüş yapabilir miyim ? Haklarım zayi olur mu?

  • Mazeretinizin ortadan kalktığını sağlık durumunuzun düzeldiğini belgeleyen sağlık kurul raporu ile başvurarak kazanılmış haklarınızın iadesi için başvuruda bulunabilirsiniz hukuki süreç başlatabilirsiniz veya yeniden başvuru yapıp PÖH alımı komisyonuna durumunuzu izah edebilirsiniz.

 4. Sağlık ve ailevi sorunlardan dolayı polis okulundan firar ettim firar sonrası bütün haklarım yanmış mı? oluyor durumum nedir detaylı bir cevap bekliyorum

 5. Sağlık nedeni ile yanlış beyanda bulunduğum için polis okulundan ilişiğim kesildi hangi mahkemeye başvuru yapmamız gerekir

 6. Polis okulunda eğitim sırasında tekrar muayeneye tabi tutulur muyuz ?

 7. Iyi gunler kardesimin Doguştan gelen bir durum kulaginin isitmesinde herhangi bir sorun yok ama odrimetri testinde isitmesi 25db olarak çıkmış yine dogustan gele safra kesesinde polip varmış bunun icinde onunda mili kucukmus ve saglam yazmislar onu ekleyen hic bir sikintisi olmamasina ragmen pomemden ilisigini kestiler okula tekrar donebilmesi icin yürütmeyi durdurma kararı aldık dün itibariyle nasıl bi işleyiş olur ve kaç gün içinde okula tekrar geri dönebilir bunun için bizi aydinlatqbilirmisiniz teşekkürler

  • Belgeleri Polis Akademisi Başkanlığı’na teslim ettikten sonra dava sonucuna kamu itiraz etmemiş ve mahkeme sonucu kesin hüküm belgesine dönüştükten sonra en geç 1 ay içinde okula geri döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!