Pazar , Mart 24 2019
Ana Sayfa / PAEM ALIMI / Şehit Yakınları Polis Olabilir mi?
sehit-yakini-polis

Şehit Yakınları Polis Olabilir mi?

Polislik ve askerlik görevini icra ederken görevleri başında canlarını veren kişilere şehit denilmektedir. Vatanı için canlarını bir dakika bile düşünmeden veren aziz şehitlerimizin yakınları için polis olma yolunun nasıl izleneceğinden bahsedeceğiz bu yazımızda. Şehit yakınlarına devletimiz bazı haklar tanımaktadır bu haklara şu şekilde değinebiliriz.

Şehit Hakları Hangi Yakınları Kapsamaktadır?
Yakını şehit olan bazı polis adayları sıkça benim amcam şehit benim dayım şehit benim dedem kore gazisi gibi sorularla bizlere gelmekte. Bu yakınlıklar peki adaylara fayda sağlar mı? Bu tür yakınlıklar polis adaylarına ayrıcalık tanımamaktadır. Şehit ailesi kontenjanı olarak devletimiz 1. derece akraba yani “Anne, baba, kardeş ve çocuklara” ayrıcalık tanımaktadır. Devletimiz zaten şehit ailesi kontenjanı ile 1. dereceden akraba olarak 2 aile bireyi devlet memuru olma hakkı da tanımaktadır.

Polislikte Şehit Yakını Kontenjanı Var mı?
Polis şehit yakını olan yani 1. derece akrabası olan adaylar emniyet teşkilatına polis alımlarında bu kontenjandan faydalanabilir. Zaten polis alımlarında Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü eş veya çocukları diye bir alan görürsünüz genel olarak orada istenen baraj puanının %90 ını almak diye bir şart vardır. Alımlarda ayrıca emniyet teşkilatı eş ve çocukları ayrı olarak değerlendirilmektedir.

Polis alımlarında sadece emniyet teşkilatı eş ve çocukları bu ayrıcalıktan faydalanabilmektedir. Bunun dışındaki adaylar bu durumdan faydalanamaz.

Aziz şehitlerimiz ve gazilerimizin geride kalan aileleri için ne kadar çok ayrıcalık olursa olsun onların haklarını ödeyemeyeceğimizi unutmayınız. Tüm şehitlerimizin mekanları cennet ruhları şad olsun!

Polis özel harekat nasıl olunabilir detaylara PÖH Nasıl Olunur? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!