Pazar , Mart 24 2019
Ana Sayfa / POLİSLİK / Sivil Polis nasıl olunur

Sivil Polis nasıl olunur

Hizmet sınıfı polis nasıl olunur ?

Polis olmak için başvuran her adayın aklında aslında sıklıkla tek bir soru vardır sivil polis nasıl olunur ? trafik polisi nasıl olunur? veya PÖH nasıl olunur? gibi farklı sorular mevcuttur. Emniyet hizmet sınıflarından olan sivil polisler gibi  kamuoyu önünde fazlaca gözükmeyen, görünmeyen,bilinmeyen ancak her zaman bir yerlerden çıkacakmış gibi zora düşüldüğünde beklenen dolmuşta, otobüste her an cebinden kimliğini çıkarıp olay yerine sükunet veren bir kişilik olarak gizli bir saygı ve hayranlık besleyen pek çok polis adayı sivil polis nasıl olunur konusunu merak etmektedirler.

Sivil polis nasıl olunur ?

Sivil polis meslek yaşamına başlayan her polisin belli bir kıdem kazandıktan sonra acaba bu alana nasıl geçiş yaparım diye düşündüğü bir görev alanıdır. Ancak bunun için belli özelliklere sahip olunması gerekir mi? Öncelikle nitelikli bir sivil polis içinde bulunduğu ortamda polislik mesleği ile ilgili bir detay belli etmeksizin ortamı takip eden, analiz eden ve bir suç oluşmadan gözlemleri ile suçu sönümlendiren bir öngörü ve beceriye sahip olmalıdır. Sıklıkla sivil bir polis memuru görevini yaptığı sahada ilk emirde silaha sarılmak yerine uzlaştırarak mesleğini çok fazla deşifre etmeksizin lokal sorunları çözebilmelidir. Bu yeteneği olan sivil polis memuru çevrede sevilen bir esnaf veya kamu görevlisi gibi belli olmaksızın esas işi olan gözlem ve gözlem analizi ile önlem alma işlemini kolayca yerine getirebilir.Meslek bilgisi deşifre edilmiş polis memuru zulacı, torbacı veya tırnakçı gibi aşırı hızla ve sessizlikte iş gören suçlulara fazla yaklaşamadan kendilerini belli ederler ve suçla mücadeleleri zarar görür. Bir sivil polis bu açıdan olası çehrede eşgal belirleyen eser olabilecek ve kişisel tanımlamaya uygun faça izi, yüzde jilet izi, dövme  gibi izler açısından temiz olmalıdır. Ayrıca pratik sosyal iletişim becerisi olan polis memurları daha kolay sahada sivil polis olarak çalışmak için amirleri tarafından tercih ve teklif edilirler.

Meslekten Sivil Polis Nasıl Olunur ?

Aslında belli özellikleri taşıyan polis memurlarının daha çok sahada sivil polisler ile çalışma imkanı olan asayiş şube, KOM Şube, istihbarat şube ve Narkotik şubede çalışan polis memurlarının  sivil polis olarak görevlendirilme ihtimalleri fazladır.. Bu polisler teşkilat içinde veya karakolda, trafik şubede çalışan meslektaşlarından farklı bir özellikleri yoktur,  yetkileri aynı veya maaşları farklı almazlar.

 

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

Polise 3600 ek gösterge ne zaman verilecek?

Polise 3600 ek gösterge verilecek mi? Evet uzunca bir süreden bu yana Emniyet Teşkilatı içinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!