Pazartesi , Ocak 21 2019
Ana Sayfa / PMYO ALIMI / Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) Nedir? Pmyo TYT İlişkisi!
tyt-pmyo

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) Nedir? Pmyo TYT İlişkisi!

TYT Nedir? TYT Dersleri Nelerdir?
TYT de aynı yüksek öğretime geçiş sınavında olduğu gibi bir ilk etap sınavıdır. Yani liseden mezun olan herkes aynı ygs gibi bu sınava girmek zorunda olacaktır eğer ki üniversite okumak istiyorsa adaylar. Tyt sorularının genel içeriği ise şu şekilde olacak; Temel yeterlilik testi soruları Türkçe, Temel Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri olmak üzere bu 4 alandan sorular sorulacak.

Temel Yeterlilik Sınavı Soru Dağılımı Nasıldır?
Temel yeterlilik sınavının soru dağılımın şu şekilde olacağı açıklandı;

–Türkçe: 40 Soru
–Coğrafya: 5 Soru
–Tarih: 5 Soru
–Felsefe: 5 Soru
–Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 5 Soru
–Temel Matematik: 40 Soru
–Fizik: 6 Soru
–Kimya: 7 Soru
–Biyoloji: 7 Soru

Bu sınavdan adayların önlisans için 150 lisans için ise 180 puan almaları gerekmektedir. Peki bu sınavın polis meslek yüksek okulu ile alakası nedir onu aşağıda inceleyelim.

TYT-PMYO Alımı Nasıl Olacak?
Polis meslek yüksek okullarına alımların yüksek öğretime geçiş sınavı ile olduğu geçmiş yıllardaki gibi bu senede değişen sınav sisteminde ygs yerine gelen temel yeterlilik sınavı ile alım olacağı düşüncesindeyiz. Yüksek öğretime giriş sınavı ile alım yapan polis meslek yüksek okullarında sistemin değişmesi ile alımlarda durumda şuanda bir muamma mevcut. Muammanın nedenine gelecek olursak arkadaşlar temel yeterlilik sınavının tarihinin 23 haziran 2018 olarak belirlenmesidir. 23 haziranda yapılacak olan sınavın açıklanması da temmuz aynının sonuna geliyor ki hangi ara polis meslek yüksek okulları mülakat ve fiziki yeterlilik sınavları yapılacak şuanda karışık arkadaşlar. Şunu da unutmamak lazım arkadaşlar polis akademisini kendisini temel yeterlilik sınavlarına göre de ayarlayabilir yani okulları geç açıp geç kapatabilir bu nedenle şuanda alımların tahminimizce temel yeterlilik sınavı ile olacağı düşüncesindeyiz. Alım durumunun neyle olacağı ile ilgili tam netleşmenin polis akademisince yapılan açıklama ile yapılacağını unutmayınız.

Polis meslek yüksek okulları hangi sınavla yapılacak tüm detaylara PMYO Alımı TYT İle mi Yapılacak? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Polislikle İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Resme Tıklayarak Sorabilirsiniz...

İlginizi Çekebilir!

polislik-kazananlar-polis-olur-mu

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması  Kamu kurum ve kuruluşlarına meslek personeli alımı sırasında eskiden beri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!